Boks profesionist, lezhjani Jurgen Uldedaj fiton ndaj serbit Bojan Cestiç

Lexo

(Video)Volejboll Meshkuj- Vllaznia humb në shtëpi me Partizanin, 0-3. Trajneri Kalaja, vlerëson elementin e ri(Liga Kombëtare “Gjergj Kastrioti”)

Vllaznia-Partizani 0-3(7-25, 18-25, 21-25)E mërkurë, 25 janar 2023, ora 18:30, Pallati i Sportit “Qazim Dervishi” ShkodërVllaznia: Nikolin Qafarena, Esmirald...

Mbrëmja Gala “Më të mirët 2022”. Nga Vllaznia e futbollit femra, tek Gurishta dhe Hakaj, në formacionin e vitit, Shkodra me përfaqësim dinjitoz për...

Futbolli shkodran, për femra dhe meshkuj, pritet të ketë një përfaqësim dinjitos në mbrëmjen gala që Federata Shqiptare e...

Boksieri i talentuar shqiptar, Jurgen Uldedaj ka realizuar fitoren e 13-të radhazi në boksin profesionist. Në cilësinë e kampionit të dyfishtë të botës në versionet WBC dhe WBO, për të rinj deri në moshën 24 vjeç, boksieri nga Lezha që stervitet dhe konkuron në Gjermani u ndesh mbrëmjen e së shtunës me rivalin e tij serb, Bojan Cestiç.

Ndeshja e zhvilluar në ringun e Magdenburg të Gjermanisë ishte kualifikuese në rankingun Botror për dy federatat kryesore të boksit profesionist në ËBO dhe ËBA ku boksieri shqiptar, Jurgen Uldedaj është i listuar në grupin e 15 boksierëve më të mirë të botës për peshën Cruiser.

I ardhur në këtë sfidë nga 12 fitore radhazi, boksieri i Uldedaj ka qënë perfekt që në raundin e parë duke krijuar një superioritet të dukshëm ndaj kundërshtarit. I tillë ishte ai edhe në raundin e dytë duke e shtuar avantazhin e pikëve, ndërkohë që të tretin ka shpërthyer në një breshëri goditjesh duke e fituar ndeshjen me KO.

Krahas të tjerave, fitorja e kësaj ndeshje dhe në tërësi ecuria shumë pozitive që po shënon kampioni Jurgen Uldedaj në boksin gjerman i detikohet edhe vëllezërve Zenun, Fatmir dhe Agron Krasniqi, të cilët vazhdojnë ta mbështesin dhe promovojnë kampion shqiptar në arenen ndërkombëtare.

 

Gaspër MARKU

- Advertisement -

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Të fundit

- Advertisement -