Wednesday, February 21, 2024

Botërori “Katar 2022”-Nisin sfidat e 16-tëshes. Holanda mund SHBA-në dhe kualifikohet në çerekfinale

Lexo

Holandë-SHBA  3-1

 (Shënues: Depaj 10′, Blind 45’+1′, Dumfris 81′ / Rajt 78′)

Kanë nisur që pres pasdites së sotme emocionet e betejave të 16-tëshes të Botërorit “Katar 2022”, tur ky ku nuk lejohen gabimet, pasi skuadra që humbet eleminohet nga ecuria e mëtejshme në botëror. Dhe këtë fat të keq e ka pasur kombëtarja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, e cila u mund nga kombëtarja hollandeze, që nga ana e saj vijon garën e botërorit, tashmë si çerekfinaliste  e botërorit.

Tulipanët shënuan tre gola në portën amerikane duke pësuar vetëm një në të tyren dhe është skuadra e parë që kualifikohet në çerekfinalet e “Katar 2022”. Lojtari i Interit, Denzel Dumfries luajti një rol kryesor në fitoren holandeze, duke shërbyer 1-0 të Depay në minutën e 10-të, më pas duke u përsëritur në minutën e 46-të me Blind-in dhe duke siguruar kualifikimin me një gjuajtje të bukur me të majtën në minutën e 81-të. Momenti 1-2 nga Ëright, i cili godet keq topin dhe mashtron Noppert.

Hollanda respekton kështu  parashikimet, mposht SHBA-në dhe kualifikohet çerekfinale ku e pret fituesja e Argjentinë-Australi të premten e ardhshme. Lojtari i Interit, Dumfries është një mburojë, autori i një loje monstruoze: dy asistimet e tij për golat e Depay dhe Blind në pjesën e parë, pritje e tij e pabesueshme në vijë ndaj Ëright dhe në fund goli për të vulosur rezultatin 3-1. Van Gaal e përkëdhel, por gëzon edhe Simone Inzaghi, i cili më në fund ka parë Dumfries të ditëve më të mira pas një fillimi të ndrydhur në Kupën e Botës.

Gakpo “thahet” pas tre golave ​​në tri ditët e para, por në shtëpinë holandeze mund të festojnë rikthimin në gola nga Depay, sulmuesi i padiskutueshëm titullar i kësaj skuadre. Trajneri holandez ka arsye të buzëqeshë sepse djemtë e tij duket se po rriten pas një faze në grupe me më shumë hije sesa drita përsa i përket lojës.

Nga ana tjetër, SHBA-të e nisën mirë, por paguan mungesën e mprehtësisë në zonën e portës. Goli i Ëright rihapi ndeshjen por vetëm për 5′. Sidoqoftë, Berhalter ka një ekip shumë të ri dhe mund të presë me optimizëm Kupën e Botës në shtëpi të planifikuar për në vitin 2026, së bashku me Kanadanë dhe Meksikën.

Statistika:

  • Holanda ka mbetur e pamposhtur në 22 ndeshjet e fundit në të cilat ka shënuar golin e parë të ndeshjes në Kupën e Botës: humbja e fundit në kompeticion daton më 11 qershor 1978 (2-3 kundër Skocisë).
  • Shtetet e Bashkuara nuk kanë fituar kurrë një ndeshje të Kupës së Botës në të cilën kanë pranuar golin e parë të ndeshjes (5 barazime dhe 18 humbje nga 23).
  • Shtetet e Bashkuara kanë lejuar tre gola në një ndeshje të vetme eliminatore të Kupës së Botës për herë të parë që nga viti 1934 (1-7 kundër Italisë).
  • Me golin e tij dhe dy asistime sot, Denzel Dumfries u bë vetëm lojtari i tretë i Hollandës që u përfshi në tre ose më shumë gola në një ndeshje të vetme të Kupës së Botës, pas Johann Crujiff (1974) dhe Rob Resenbrink (1978).
  • Që nga Kampionatin Evropian 2021, asnjë mbrojtës nuk është përfshirë në më shumë gola se Denzel Dumfries (pesë, duke përfshirë tre gola dhe dy asistime) në të gjitha turnetë e mëdha ndërkombëtare.
  • Memphis Depay shënoi golin e tij të 43-të për Holandën, duke kaluar Klaas Jan Huntelaar (42) në vendin e dytë në renditjen e lojtarëve ndërkombëtarë holandezë më rezultativë, pas vetëm Robin Van Persie (50).
  • Memphis Depay ka qenë i përfshirë në 34 gola në 30 paraqitjet e tij të fundit për Hollandën (24 gola, 10 asistime).
  • Daley Blind është lojtari i dytë holandez më i vjetër (32 vjeç e 269 ditë) që shënon në një Kupë Bote pas Giovanni van Bronckhorst, i cili shënoi kundër Uruguajit në 2010 në moshën 35 vjeç e 151 ditë.
  • Christian Pulisic është lojtari i dytë që ka kontribuar në tre gola (një gol dhe dy asistime) për Shtetet e Bashkuara në një Botëror të vetëm që nga viti 1966, tjetri që e ka bërë këtë është Landon Donovan (tre gola në 2010).
  • Goli i Depay e çoi numrin e golave ​​të shënuar nga lojtarët e Barcelonës në këtë Botëror në shtatë, më shumë se çdo klub tjetër i përfaqësuar në kompeticion.
- Advertisement -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Të fundit

- Advertisement -spot_img