Sunday, February 25, 2024

Botërori “Katar 2022”-Pas pak, Argjentinë-Australi. Kush do të jetë çerekfinalisti i dytë?

Lexo

Pas Holandës, që duke mundur 3-1 SHBA-në, është çerekfinalisti i parë e kualifikuar në Botërorin, “Katar 2022”, sonte do të mësohet edhe çerekfinalisti i dytë. Ai do të dalë nga dueli, Argjentinë-Australi, starti i të cilit do të jetë n ë orën 20:00.

Argjentina dhe Australia takohen sërish pas 15 vitesh. Përballja e fundit, një ndeshje miqësore në 2007, pa Albiceleste të fitonte 1-0. Australia ka mundur vetëm një herë rivalët e saj më të famshëm: kjo ndodhi në vitin 1988 në “Gold Cup”. Trajneri aktual Graham Arnold ishte gjithashtu në fushë atë ditë. Në 4 takimet e mëparshme me ekipet e Amerikës së Jugut në Kupën e Botës, “Socceroos” nuk kanë fituar kurrë, duke arriturë më së shumti një barazim.

Jashtë raundit të 16-shes në 2018, nëse Argjentina do të eliminohej sërish para çerekfinaleve, do të barazonte një rekord negativ 60 vjet larg që nga hera e fundit që ndodhi në edicionet 1958 dhe 1962. Megjithatë, Australia synon të shkruajë historinë pasi nuk ka shkuar kurrë përtej raundit të 16-shes në një Kupë e Botës. I vetmi precedent, në vitin 2006, përfundoi me një humbje ndaj Italisë, e cila kaloi falë një penalltie të Tottit.

Argentina (4-3-3): E. Martinez; Molina, Otamendi, Romero, Acuna; De Paul, E. Fernandez, Mac Allister; Correa, Messi, Alvarez. Trajner: Scaloni.

Australia (4-5-1): Ryan; Degenek, Souttar, Roëles, Behich; Leckie, McGree, Mooy, Irvine, Goodëin; Duke. Trajner: Arnold.

Kush do të jetë çerekfinalisti i dytë i Botërotit “Katar 2022”? Të presim përfundimin e 90-të minutëshit, apo edhe të kohës shtese nëse do të nevojitet, të duelit Argjentinë-Astrali.

- Advertisement -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Të fundit

- Advertisement -spot_img