Sunday, April 28, 2024

Derbi i Londrës, Arsenal mund West Ham 3-1

Skuadra e trajnerit Arteta ka arritur një fitore 3-1 në derbin e Londrës përballë West Ham. Udhëtimi i liderit Arsenal rifilloi pa pengesa pas pushimit për Kupën e Botës, duke fituar derbin e Londrës kundër West Hamit me rezultatin  3-1 në një lojë të dominuar në fushë, megjithëse fitoi me një rikthim pasi u befasuan në mes të pjesës së parë nga një shpërqendrim i mbrojtësit francez Saliba që krijon penalltinë për avantazhit provizor të Benrahma. Inercia e ndeshjes ndryshon në fillimin e pjesës së dytë me Odegaard, që krijon dhe Saka që vendos barazpeshën, 1-1.

Shpresat e Hammers u shuan pesë minuta më vonë me Martinelli që nuk fal duke firmosur për 2-1. Objektivi i finales 3-1 (Nketiah) është demonstrimi i një Arsenali që e gjeti veten shpejt, pavarësisht se iu deshën 45 minuta për të ushqyer dhe për t’u rikthyer në atë cinik të pjesës së parë të sezonit.

Fitorja e dhjetë radhazi për Topçinjtë në Premier League në Emirates Stadium, duke vazhduar traditën e klubit të Londrës Veriore që e sheh atë të pamposhtur brenda mureve të tij në Boxing Day.

Skuadra e Artetës fluturon provizorisht me shtatë pikë epërsi ndaj Neëcastle-it të vendit të dytë, duke pritur Manchester Cityn (tashmë është kthyer në fushë në Carabao Cup, por jo në ligë ku duhet të presin edhe dy ditë të tjera). Situata krejtësisht e ndryshme për West Hamin, vetëm një pikë larg vendit të tretë nga fundi.