Thursday, May 2, 2024

Golat e Salah, Van Dijk dhe Bajçetiç i japin fitoren fitoren Liverpulit në transferte 1-3 me Aston Villen

Liverpool riniset me tre. Fitorja e tretë radhazi, pas dy para pushimit të gjatë për Kupën e Botës, dhe me një tripletë jashtë fushe përballë Aston Villa, rezultat i golave ​​të Salah, van Dijk dhe shumë të riut të lindur në 2004, Sefan Bajcetic. ‘Reds’ i Klopp rifiton vendin e gjashtë duke u ngjitur në 25 pikë në renditje. Villans të Emery, të cilët në minutën e 59-të mashtrojnë veten me goditjen e bukur të Ëatkins me kokë, mbeten në 18 pikë.

Pjesa e pare, në stilin Reds me avantazhin e Salah pas vetëm pesë minutash. Në minutën e 20-të VAR anuloi dyfishimin e Matipit për pozicion jashtë loje, por Van Dijk u kujdes në minutën e 37-të për të nënshkruar 2-0 që duket se mbylli lojë.

Në fakt Aston Villa del nga dhoma e zhveshjes më e emocionuar se kurrë dhe shkurton diferencën pas disa sekondash me Mings. VAR anulon gjithçka, por goli i Ëatkins në minutën e 59-të është i rregullt dhe ndeshja rihapet. Vendasit nisin sulmet me shpresën për të arritur të paktën një barazim, por në minutën e 82-të Bajcetic, mjaft i ri (i lindur në 2004) sapo hyn në fushën e lojës realizon të tretin për Liverpool dhe mbyll llogaritë.