Friday, May 3, 2024

Emocionet e ditës së parë të vitit në Premier League, fitojnë Mançester Siti dhe Totenhem

Suksesi i njëmbëdhjetë radhazi për Guardiolën që përmbys 2-1 Topçinjtë, fitore 1-0 në fund edhe për Conte ndaj Ranierit

Seria e fitoreve të njëpasnjëshme të Manchester Cityt vazhdon, duke u bërë gjithnjë e më shumë i pari në Premier League falë suksesit të tyre të njëmbëdhjetë radhazi. Në ndeshjen e parë të vitit 2022, Guardiola përmbysi Arsenalin në fund duke e mposhtur në Emirates me rezultatin  2-1. Përballje e menjëhershme me VAR, i cili anuloi avantazhin e Arsenalit pas vetëm 13 minutash.

Skuadra vendase bën lojën dhe Martinelli i afrohet avantazhit në minutën e 17-të, më pas De Bruyne tenton të zgjojë skuadrën e tij, por gjuajtja e tij shkon jashtë. Në minutën e 31-të përpjekjet e Topçinjve u materializuan dhe më në fund epërsia arriti me Saka, i cili mposhti Ederson nga skaji i zonës. Arsenali dëshiron të vrasë lojën dhe Martinelli është afër dyfishimit në 37 ‘dhe 44′, por përfundimet e tij janë gjithmonë të gabuara.

City mbijeton dhe më pas në pjesën e dytë tenton të përfitojë: në mes të 55′ dhe 58′ gjithçka ndodh dhe ecuria e lojës është krejtësisht e kundërt. Fillimisht arbitri, me mbështetjen e Var, cakton një penallti për City (Xhaka pengon Bernando Silvan) dhe Mahrez finalizon nga 11 metra për 1-1. Më pas Arsenali, pas 60 sekondash, pranë avantazhit të ri kur Akè shpëton një tentativë për autogol të bujshëm të Laportes në vijë.

Më në fund, sërish brenda pak sekondash, Gabrieli merr një karton të verdhë të dyfishtë dhe i lë në dhjetë lojtarët e Artetës (sot jo në pankinë për shkak të Covid-it). Në këtë pikë, inercia e ndeshjes është tërësisht në anën e Qytetarëve, Arsenali nga ana e tij mbyllet shumë mirë dhe përpiqet të riniset. Kalaja e Topçinjve shembet në 93′ kur Rodri finalizon saktë duke firmosur për 2-1.

Tottenhami i Antonio Contes fitoi në shtesë, duke festuar në minutën e 95-të në derbin e Londrës, por edhe mes trajnerëve italianë, ndaj Ëatford-it të Claudio Ranierit. Spurs i afrohen kështu Champions League, ndërkohë që është një krizë e madhe për Ëatford-in që shkon në humbjen e gjashtë radhazi një hap larg zonës së rënies.

Tottenhami është menjëherë më kërkues dhe Kane ngroh duart e Bachmann pas 17 minutash, pastaj portieri i Ëatfordit është gjithashtu i vëmendshëm ndaj gjuajtjes së Reguilon në minutën e 27-të. Kalojnë katër minuta dhe është ende Kane ai që bëhet i rrezikshëm, por përfundimi është i pasaktë.

Ëatfordi pret dhe mbrohet në mënyrë të rregullt, më pas në pjesën e dytë tenton të godasë por në minutën e 54-të Lloris shpëton në mundësinë e krijuar për King. Më pas Spurs kthehen në sulm dhe Son provon dy herë, në minutën e 66-të por topi del jashtë, në minutën e 72-të me një breshëri në zonë të neutralizuar nga mrekullia e Bachmann.

Koha kalon dhe Conte nuk arrin të zbërthejë mbrojtjen e Ranierit, në minutën e 86 sëmundja e një shikuesi në tribunë e detyron arbitrin të ndalojë lojën për rreth shtatë minuta: rikuperimi shumë i gjatë i vjen në ndihmë Tottenhamit, i cili në të 95’ më në fund ia del me anë të Sanchez.