Monday, June 24, 2024

Euro 2020-Dita e nëntë/Surprizon Hungaria, barazim me Francën e frikshme

Lexo

Pak kush e mendonte se francezët e frikshëm në ndeshjen e parë të Euro 2020 me atë fitore nga Gjermanisë do të ndaleshin nga Hungaria. Por, një gjë e tillë u bë realitet pasditen e së shtunës, kur në kuadrin e ndeshjeve të dyta në grupin F, sfida Hungari-Francë përfundoi në barazim 1 me 1. Një ndalesë surprizë për Francën në Puskás Aréna të Budapestit para 60 mijë spektatorëve të Puskas Arena, ku vendasit gjetën avantazhin në shtesën e pjesës së parë me një zbritje nga e majta e Fiola, i aftë për të mposhtur Lloris në një kundër një. Reagimi i Francës në pjesën e dytë ishte i dobët dhe çoi vetëm në barazimin e Griezmann në minutën e 66-të.

Një barazim ky plotësisht i merituar për hungarezët ku skuadra e Marco Rossi përsëriti provën e organizuar dhe të kujdesshme tashmë të vendosur ndaj Portugalisë në debutim, jo ​​vetëm që rezistoi gjatë gjithë ndeshjes pa u shembur në finale, por u shpërblye për një qëndrim të guximshëm për orën e parë të lojës. Griezmann iu përgjigj ndërhyrjes fituese të Fiola në rikuperimin e pjesës së parë, në pjesën e dytë, por vetëm pas një bllokimi të shkurtër të mbrojtjes hungareze.

Për të shmangur humbjen, Franca duhej të punonte jashtë orarit, pa e vënë kurrë në vështirësi Hungarinë, por pa dyshim që duhej të merrte pak më shumë nga talenti i individëve për të shmangur një katastrofë. Agresiviteti i të besuarve të Rossi e vuri në vështirësi Bleus që nga fillimi, por nëse guximi i vendasve, gjithashtu, la ca hapësirë ​​manovrimi për Mbappé dhe Benzema, po pa arritur të shfrytëzojnë si duhet. Në krahun tjetër, Sallai dhe Fiola e nxorën Pavard jashtë loje, për të konkretizuar aksionin në fundin e 45 minutave të para, duke mos i dhënë asnjë mundësi portierit Lloris.

Pjesa e dytë, me hapësira të mbyllura dhe një ekip kompakt për tu përballur, vetëm kalimi në 4-2-3-1 i dha pak shkëlqim lojës së Mbappé dhe shokëve të tij të skuadrës. Pas shtyllës së goditur nga Dembelé në fund të një veprimi personal në minutën e 57-të, francezët kanë arritur të gjejnë barazimin me Griezmann. Pas 1-1 vjen një mundësi e madhe dhe kjo ndodhi në këmbët e Mbappé i cili, i vetëm përballë Gulacsi, goditi në duart e portierit, duke i dhënë kësaj Hungarie një rezultat historik.

 

- Advertisement -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Të fundit

- Advertisement -spot_img