Sunday, December 3, 2023

Euro 2020-Dita e pestë/Hungari-Portugali 0-3, spikat dopieta e Kristiano Ronaldos që kalon rekordin e Platinisë me 16 gola të shënuar në Europian

Lexo

Hungari-Portugali ishte sfida e mbrëmjes së martë e luajtur në “Puskas Arena” të Budapestit e vlefshme për Grupin F. Një grup ky që duke pasë parasysh përbërjen me ekipe të tilla si Franca dhe Gjermania është konsideruar si grupi më i fortë, apo grupi i hekurt. Të zotët e shtëpisë rezistojnë deri në minutën e 84-ët, më pas dopietë e Cristiano Ronaldo, pas golit të Guerreiro

Një fitore e eletrizuese në debutimin Euro 2020 për Portugalinë e Cristiano Ronaldo, i cili në ndeshjen e parë të Grupit F – një grup i hekurt me Francën dhe Gjermaninë – kapërceu Hungarinë 3-0 në Budapest me tre gola në minutat e fundit. Muri hungarez zgjati 84 minuta, për t’u shembur nga goditja e Guerreiro, devijuar nga Orban. Në 87 ’, me penallti dhe më pas në 92’ nga një aksion i bukur, Cristiano Ronaldo shënoi një dopietë duke parakaluar Platinin.

Nëse do të kishte një përkufizim të një rezultati të gënjeshtërt të zbatuar në botën e futbollit, imazhet e ndeshjes së Budapestit midis Hungarisë dhe Portugalisë do të shpjegonin më mirë kuptimin e tij. 0 me 3 me të cilin Cristiano Ronaldo dhe shokët e tij të skuadrës largohen nga fusha në një grup të komplikuar me Francën dhe Gjermaninë, në të cilin çdo gol rrezikon të bëjë një ndryshimin, është gjithçka përveç rezultatit të një ndeshje të dominuar në zonën e portës, në të vërtetë.

Lusitanët përplasën edhe pa shumë bindje për 84 minuta lojë kundër  Hungarisë të Marco Rossi, një mbrojtje pothuajse deri në fund e hidhur, që përballoi me suksesi komplotet e lojës së skuadrës Santos, duke u shembur vetëm pas golit të avantazhit të Guerreiro, me një devijim vendimtar të Orban. Më parë, Portugalia kishte menaxhuar aksionet, por duke krijuar vetëm dy raste të qarta shënimi, fillimisht me Ronaldon dhe më pas me Bruno Fernandes.

Sigurisht që mbyllja në gjysmën e vet për të gjithë ndeshjen është një thikë me dy tehe dhe pikërisht kur dukej se gjithçka në para 60 mijë shikuesve në Puskas Arena dukej se po shkonte drejt barazimit, episodi vendimtar ka mbërritur. Një veprim koral nga Portugalia u finalizua në qendër të zonës nga Guerreiro, dhe me fat për të gjetur devijimin vendimtar të Orban, pavarësisht një përfundimi jo të përsosur.

Me avantazhin e fituar, në pesë minutat e fundit Portugalia ka shpërthyer me Cristiano Ronaldon i cili fillimisht nënshkroi nga pika e bardhë dhe më pas në shtesë nënshkroi dopietën që e sjell atë të vetëm në krye midis golashënuesve më të mirë të të gjitha kohërave në Kampionatin Europian me 11 gola, duke u shkëputur nga  Platini me 9 gola.

REKORDET E CR7

Shënuesi më i mirë i të gjitha kohërave në EURO (11 gola)

Golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave për Portugalinë (106 gola)

Lojtari i parë që paraqitet në 5 finale turneu EURO

Lojtari i parë që shënon në 5 turne radhazi EURO

- Advertisement -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Të fundit

- Advertisement -spot_img