Friday, December 1, 2023

Euro 2020-Itali-Austri ora 21.00, Mancini mendon edhe për penalltitë

Lexo

Italia gjithmonë ka vendosur një ndeshje me penallti pas fazës së grupeve në Kampionatin Europian. Kur Italia kalon fazën e grupeve në Kampionatin Europian, rruga e ndjekur gjithmonë ka rezervuar të paktën një mbrëmje që përfundoi me penallti. Bilanci është shqetësues në fakt, në 10 rastet në të cilat ka ndodhur, tre fitore dhe shtatë humbje, por trajneri Roberto Mancini i cili në javët e fundit nuk ka lënë asnjë detaj, ka vendosur tashmë se kush do të jenë pesë lojtarët që do të godasin penalltitë, gjithmonë nëse do të jetë e nevojshme, kundër Austrisë.

Kjo “llotari” që ndër vite  i ka dhënë Italisë dhimbje të shumta por edhe gëzime të mëdha, është një eventualitet që nuk duhet anashkaluar dhe në grumbullimin e kombëtares, trajneri gjithashtu dëshironte të përqendrohej në këtë çështje. Zgjedhja e listës për Austrinë është bërë: nëse është e nevojshme dhe kushtet e lejojnë atë, Jorginho, Immobile, Acerbi, Berardi dhe Bonucci do të paraqiten nga njëmbëdhjetë metra me topin. Ata do të ishin pesë të parët dhe midis shtyllave protagonist do të jetë Gigio Donnarumma.

Mesfushori ka realizuar të pesë goditjet e penalltive me ekipin kombëtar dhe gjithashtu mban një mesatare 85% në klube. Immobile, e cila kohët e fundit dukej më pak i ftohtë nga njëmbëdhjetë metra, shënoi penalltinë e vetme për të kaltërit. Acerbi dhe Berardi do të ishin në premierën absolute, ndërsa Bonucci do të thirrej për të shlyer veten, pasi në tre penallti të gjuajtura ka humbur dy prej tyre.

Dhe Donnarumma? Shifrat na tregojnë se nga 32 penalltitë e ndeshura në karrierë, 13 nuk e kanë mposhtur, me tetë të pritura, tre goditje jashtë dhe dy shtylla. Në katër edicionet e fundit të Kampionatit Europian, në të cilat ka kaluar grupin gjithmonë, Italia ka përfunduar te penalltitë të paktën një herë, duke alternuar suksesin (vs Holland në 2000 dhe Angli në 2012) me një humbje (Spanjë 2008 dhe Gjermania 2016).

- Advertisement -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Të fundit

- Advertisement -spot_img