Saturday, December 9, 2023

Euro 2020-Startojnë ndeshjet në 1/8-tat, sot 18:00: Uells – Danimarkë (Amsterdam) dhe 21:00: Itali – Austri (Londër)

Lexo

Pas dy ditëve pushim, emocionet e Euro 2020 rikthehen sot me ndeshjet e fazës së 1/8-tave. Dy sfidat e para që hapin ballafaqimet e kësaj faze janë Uells – Danimarkë dhe: Itali – Austri. E para luhet në Amsterdam duke filluar nga ora 18:00, ndërsa e dyta në Londër duke filluar nga ora 21.00.

18:00: Uells – Danimarkë (Amsterdam)

Roli i outsider në EURO provoi të jetë një faktor vendimtar për të dy ekipet, të cilët tani do të kenë shansin të garojnë për një vend në çerekfinale.

Uellsi u përpoq shumë për të kapërcyer Irlandën e Veriut në raundin e 16-të 2016, para se të dilte nga turneu në raundin tjetër kundër Belgjikës. Ashtu si në edicionin e kaluar të EURO, Gareth Bale dhe Aaron Ramsey vazhdojnë të jenë pjesa qendrore e ekipit. Fitorja kryesore në grup kundër Turqisë ishte prova e kësaj.

Danimarka ëndërron të përsërisë suksesin e EURO 1992. Në atë turne ata mundën si Franca, Hollandën dhe, në finale, Gjermaninë. Këtu, pas një debutimi të vështirë, ajo e gjeti veten dhe shpreson që historia të përsëritet.

Një statistikë mbi të gjitha: Uellsi ka shënuar vetëm pesë gola në tetë ndeshjet e fundit në përballjet direkte mes këtyre dy skuadrave. Danimarka nuk ka fituar dy ndeshje radhazi EURO që kur fitoi turneun në 1992.

21:00: Itali – Austri (Londër)

Italia ka të gjitha parashikimet në favor në funksion të ndeshjes që i pret të shtunën në mbrëmje kundër Austrisë në Ëembley. Të kaltërit janë të pamposhtur në 13 përplasjet e fundit direkt nga 1962 deri më sot, përfshirë katër ndeshjet e Kupës së Botës. Nëse shtojmë faktin që ekipi i Mancini ka një seri të gjatë si e pamposhtur, 30 ndeshjeve, kuptohet pse ata janë qartë favoritë për në raundin tjetër.

Austria është rritur shumë në këtë turne. Në grup arriti dy fitore të rëndësishme, kundër Maqedonisë së Veriut dhe Ukrainës dhe tani ka shumë më shumë vetëdije në armët që disponon: “Ne tashmë kemi arritur diçka historike, por pse duhet të ndalemi?” Fjalët e mesfushorit Florian Grillitsch.

Italia ka fituar 11 ndeshjet e fundit ndërkombëtare pa pësuar gol dhe është e pamposhtur në 30 ndeshje. Austria shënoi vetëm një gol në 2008 dhe 2016. Tani ata kanë shënuar katër në EURO 2020.

- Advertisement -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Të fundit

- Advertisement -spot_img