Monday, July 22, 2024

Euro 2020-Largohet edhe Portugalia e Ronaldos, Belgjikë shkon më tej duke gjetur Italinë në çerekfinale

Lexo

Belgjika (3-4-2-1): Courtois; Alderëeireld, Vermaelen, Vertonghen; Meunier, Ëitsel, Tielemans, T. Hazard; De Bruyne, E. Hazard; Lukaku.

Portugalia (4-3-3): Rui Patricio; Semedo, Dias, Pepe, Guerreiro; Sanches, Palhinha, Moutinho; B. Silva, Ronaldo, Diogo Jota.

Gjyqtar: Felix Brych

Vetë sistemi që ofron ku në këtë raund, pas çdo përballje njëri nga kundërshtarët e dueleve largohet, e bën edhe më interesante ndjekjen e Euro 2020. Këtë radhë, ajo që e pësoi është kombëtarja e Portugalisë që largohet nga beteja. Dhe së bashku me të largohet edhe Kristiano Ronaldo, duke lënë në mes misionin e tij për të rritur akoma më shumë shifrat e rekordeve në shënimin e golave. Këtë dënim portugezëve ia dhanë belgët, një nga skuadrat potente të futbollit, jo vetem europian por edhe botëror.

Kjo është ajo që u vendos në La Cartuja në Sevilje ku ekipi i Martinez, kundërshtari tjetër i ekipit kombëtar të Mancinit, eliminoi Portugalinë e Cristiano Ronaldos falë golit të Thorgan Hazard në minutën e 42-të, më i vogli i vëllezërve, në fund të pjesës së parë. Një sfidë e luajtur më mirë në pjesën e parë nga Belgjika e cili më pas, pasi gjeti avantazhin, ishte në gjendje të mbrojë rezultatin duke luajtur një lojë të rregullt në mbrojtje të portës së tyre edhe me pak fat në shtyllën e goditur nga Guerreiro në shtatë minuta fundi. Trofeu europian humbet pronarin e tij të fundit dhe mbetet i lirë.

Nxehtësia e Andaluzisë ka bërë të vetën në karakterizimin e një sfide që të paktën për gjysmën e parë të orës u luajt duke ndjerë nxehtësinë dhe lagështinë e madhe. Dy skuadra sulmuese në mentalitet, por të detyruara të zgjedhin rrugën e ritmit të ngadaltë në mënyrë që të mos rrezikojnë të jenë në rezervë të plotë në momentin kryesor të sfidës.

Por nëse Portugalia në pjesën e parë është e gjitha në goditjen e lirë qendrore të Cristiano Ronaldo të refuzuar nga Courtois, në dhjetë minutat e fundit në të cilat ai ngriti pak ritmin, Belgjika ishte në gjendje të gjente një mënyrë për të fituar garën. Në 42 ’episodi vendimtar i lindur nga një driblim nga Courtois ndaj Cristiano Ronaldo; gjuajtja e gjatë vijuese në momentin e fundit për Thorgan Hazard, i cili befasoi Rui Patricio për 1-0 me një goditje të djathtë.

Në pjesën e dytë, Belgjika humbi De Bruyne për një dëmtim, por qëllimi i luftës së Martinez me përfshirjen e Mertens nuk u reflektua në fushë. Djajtë e Kuq menjëherë u “varrosën” në gjysmën e tyre, të detyruar të përballojnë sulmet e Portugalisë, shpesh mjaft sterile dhe pa pikë referimi, duke pasur parasysh lëvizjen jashtë zonës së Ronaldos.

Një finalizim i gabuar nga Diogo Jota dhe një goditje e dobët me kokë nga Joao Felix, një nga ndryshimet e zgjedhura nga Santos, e mbajti Courtois të përqendruar, por të vetmen ndërhyrje duhej ta bënte në minutën e 82-të për të grushtuar një goditje me kokë nga Dias në zhvillimin e një këndorja. Sidoqoftë, fati ishte me Belgjikën në momentin e goditjes nga Guerreiro.

Belgjika vazhdon më tej në raundin çerekfinal Euro 2020 ku shorti e përballë me Italinë e Mançinit, një supersfidë kjo që do të luhet në Mynih.

- Advertisement -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Të fundit

- Advertisement -spot_img