Futboll Moshat-Kombëtarja U17 kualifikohet në “Elite Round”. Duka: Një tjetër sukses historik i futbollit shqiptar!

Lexo

Mbrëmja Gala “Më të mirët 2022”. Nga Vllaznia e futbollit femra, tek Gurishta dhe Hakaj, në formacionin e vitit, Shkodra me përfaqësim dinjitoz për...

Futbolli shkodran, për femra dhe meshkuj, pritet të ketë një përfaqësim dinjitos në mbrëmjen gala që Federata Shqiptare e...

(Pas ndeshjes) Xhevahir Kapllani, shpreh keqardhje për humbjen e Erzenit me Tiranën: Nuk ishte për 0-2!

Erzeni ka qënë dhe është një nga skuadrat më simpatike të Superiores së futbollit shqiptar, i cili me të...

(Pas ndeshjes) Mposhti Erzenin në transfertë, 0-2. Trajneri Shehi: Ekipi tregoi karakter!

Tirana, ia doli të fitonte 0 me 2 në transfertë me Erzenin në një ndeshje shumë të dyluftuar, për...

Kombëtarja e Shqipërisë U-17 në futboll është kualifikuar në fazën e grupeve të Europianit 2023, ose siç etiketohet ndryshe “Elite Round”. Skuadra e drejtuar nga Ervin Bulku, që bënte pjesë në Grupin 7, u thye vetëm nga Kroacia, ndërsa arriti të fitojë përballë Suedisë dhe të marrë një barazim ndaj Uellsit, një kundërshtari mjaft të fortë. Shqipëria ka arritur të grumbullojë 4 pikë, po aq sa Kroacia duke u pozicionuar në vendin e tretë, diktuar nga ndeshja direkte, ndërsa në vendin e parë është Uellsi me 5 pikë.

Dy vendet e para kalojnë automatikisht, por me 13 grupe në total më tej do të vazhdojnë dhe katër skuadrat më të mira të vendeve të treta. Shqipëria është e dyta në klasifikim pas Sllovakisë si e treta më e mirë, ndërkohë që kanë mbetur edhe dy grupe pa dhënë verdiktin përfundimtarë. Në çdo rast, kur më tej vazhdojnë katër skuadra të treta, Shqipëria e ka siguruar matematikisht kualifikimin.

Suksesi në fjalë është pritur me shumë entuziazëm në qarqet sportive të Shqipërisë, përfshirë edhe kreun e Fedederatës Shqiptare të Futbollit. Vetë president ii FSHF-së, Armand Duka, e konsideron kualifikimin në “Elite Round” të 17 vjeçarëve kuqezi, si një tjetër sukses historik i futbollit shqiptar.

“Kualifikimi i kombetares se 17 vjecareve nje tjeter sukses historik i futbollit Shqiptar ne kete vit 2022.  Sukses i merituar i djemeve te talentuar te Kombëtares 17 vjeҫare të drejtuar nga Ervin Bulku, që arritën në Elite Round të Europianit 2023. Një arritje e rëndësishme duke parë që kuqezinjtë e vegjël përballeshin me emra të mëdhenj të futbollit europian si Suedia, Uellsi dhe Kroacia. Tre ndeshje shumë positive që konfirmojnë edhe njëherë rritjen e futbollit shqiptar dhe vijimësinë e një pune intensive shumë vjeҫare që po bëhet me futbollin e moshave.  Vitin e ardhshëm i presim 3 finale të mëdha për të cilat unë jam besimplotë se do të dhurojnë paraqitje shumë të mira e do të nderojnë fanellën kuqezi. Shumë urime ҫuna!”, shkruan Presidenti i FSHF-së, Armand Duka, në një postim përcjellë në rrjetet sociale.

- Advertisement -

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Të fundit

Hasani, “zëvendëson” Xhixhën, i shënon dy gola Erzenit. Tirana, nis shkëputjen në krye të Superiores!

Erzeni-Tirana 0-2(Shënues: Hasani 83’, 90’+6’)Ashtu siç u parashikua, ndeshja e mbrëmjes, Erzeni-Tirana, e fundit për javën e 18-të të Kategorisë Abissnet ishte padyshim më...
- Advertisement -