Futboll Superiore- Tirana-Vllaznia 1-0 për pjesën e parë e ndeshjes që po luhet në “Selman Stermasi”

Lexo

(Video) Vllaznia, shpallet kampione në Gjimnastiken Artistike. Trajnerët Izmir Kashi dhe Shpresa Salja, përsërisin suksesin e vitit të kaluar!

Për ekipin e Vllaznisë, Gjimnastika Artistike është shndërruar në një passion dhe burim suksesesh. Për të dytin vitë me...

Longo: “Nuk kemi marrë atë që kemi merituar por ky është futbolli”

Trajneri i Flamurtarit, Diego Longo, foli pas humbjes me Korabin me rezultatin 1-2:“Kemi parë një ndeshje që luajtëm vetëm...

Kumbarçe: “Fitore e merituar, kjo fitore shkon për kapitenin. Do doja të ndesheshim me Erzenin”

Korabi arriti të kualifikohej në finalen e “play off” dhe tani do të presë se cila skuadër do të...

Klasikja e futbollit shqiptar, Tirana-Vllaznia, e cila ka startuar në orën 13.45 në stadiumin “Selman Stermasi” të kryeqytetit, sapo ka mbyllur 45 minutat e para të kësaj sfide. E konsideruar si më e rëndësishmja për javën e 12-të të kategorisë Superiore të futbollit shqiptar, ajo është shoqëruar me faza interesante, ku fillimisht ishin kuqeblutë që iu ofruan shumë pranë golit të avantazhit me atë gjuajtje të vlonjatit Ardit Hoxhaj, topi i të cilit goditi shtyllën e majtë pingule të portjerit vendas Bekaj dhe më pas u rikthye në fushën e lojës. Në vijim, skuadra bardheblu erdhi duke e rritur nivelin e lojës së saj, dhe në 13-tën minutë gjen golin e avantazhit me autor Ernes Muçin, një nga më të mirët e skuadrës kryeqytetase. 1 me 0 për Tiranën dhe tashmë skuadra e drejtuar nga Nevil Dede është më e qetë në fushën e lojës. Madje, edhe pse për disa minuta presioni i Vllaznisë për të gjetur golin e barazimit e detyroi të tërhiqej prapa, në vazhdimësi, vendasit patën përsëri shansin të shënonin me të njëjtin protagonist, Muçin, por këtë radhë është portjeri Zogoviç që nuk lejon prekjen për herë të dytë të rrjetës së tij.

Pas një shtesë prej 60-të sekondash, vjen vërshëllima e gjyqtarit kryesor Enea Jorgji që mbyll pjesen e parë duke mbajtur në fuqi rezultatin, Tirana 1 dhe Vllaznia 0.

Në këtë pjesë të parë, trajnerët, Nevil Deda për Tiranën dhe Thomas Brdariç për Vllazninë, hodhën në fushë këto formacione:

Tirana: Bekaj; Toshevski, Najdovski, Hoxhallari; Halili, Toli, Batha, Ismajlgeci; Torasa; Muçi,  Danso. Trajner: Nevil Dede

Vllaznia: Zogoviç; Gurishta, Adili, Imami, Isaevski; Marku, Krymi, Jonuzi; Imeri; Dilaver, Hoxhaj. Trajner: Thomas Brdariç.

- Advertisement -

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Të fundit

- Advertisement -