Futsall-Eliminatoret e Kampionatit Europian 2022, Shqipëria mund Danimarkën 2-3

Lexo

Mbrëmja Gala “Më të mirët 2022”. Nga Vllaznia e futbollit femra, tek Gurishta dhe Hakaj, në formacionin e vitit, Shkodra me përfaqësim dinjitoz për...

Futbolli shkodran, për femra dhe meshkuj, pritet të ketë një përfaqësim dinjitos në mbrëmjen gala që Federata Shqiptare e...

(Pas ndeshjes) Xhevahir Kapllani, shpreh keqardhje për humbjen e Erzenit me Tiranën: Nuk ishte për 0-2!

Erzeni ka qënë dhe është një nga skuadrat më simpatike të Superiores së futbollit shqiptar, i cili me të...

(Pas ndeshjes) Mposhti Erzenin në transfertë, 0-2. Trajneri Shehi: Ekipi tregoi karakter!

Tirana, ia doli të fitonte 0 me 2 në transfertë me Erzenin në një ndeshje shumë të dyluftuar, për...

Kombëtarja e Shqipërisë në Futsall e drejtuar nga trajneri Erind Resuli ka marrë fitoren e parë në kuadër të ndeshjeve të vlefshme për Eliminatoret e Kampionatit Europian 2022 të Futsallit. Në përballjen me kombëtaren e Danimarkës, takim  ky që u luajt të enjten në sallën e Parkut Olimpik të Tiranës kuqzinjtë tanë fituan me rezultatin 2-3.

Ka qenë një ndeshje shumë e luftuar nga të dyja skuadrat, me një pjesë të parë që foli vetëm shqip, me disa raste shumë të mira për t’u shënuar, dy prej të cilave u kthyen në gol.
Goli i parë për kuqezinjtë tanë shënohet nga Selmanaj në minutën e 10-të të takimit. 2 minuta më vonë, është Halimi i cili dyfishon rezultatin, duke i dërguar shifrat 0-2 në favor të kuqezinjve. Në fraksionin e dytë të ndeshjes, në minutën e 29-të, Selmanaj shkund sërish rrjetën e danezëve, duke trefishuar rezultatin për Shqipërinë.

Nga ana tjetër, në minutën e 33-të, janë danezët që shënojnë duke shkurtuar rezultatin me Falck, ndërsa shtatë minuta më vonë është Hansen, ai i cili dyfishon shifrat për Danimarkën, por pa ndryshuar fatin e lojës, sepse Shqipëria e fiton të gjithë ndeshjen me rezultatin 2 me 3.

Ndeshja në fjalë në fakt duhej të luhej në Danimarkë, por u luajt në Shqipëri, pas vendimit të marrë në konsultat e vazhdueshme me UEFA-n, Federatën Daneze të Futbollit dhe Federatën Shqiptare të Futbollit, për shkak të masave kufizuese të përcaktuara nga autoritetet shtetërore daneze për parandalimin e përhapjes së Covid-19, si edhe karantinës së detyruar për të gjithë personat që hyjnë në Danimarkë.

Kombëtarja e Shqipërisë në Futsall bën pjesë në një grup me Ukrainën, Kroacinë dhe Danimarkën, në një grup ku sipas rregullohes ndeshjet janë miratuar të luhen me sistem vajtje-ardhje.

- Advertisement -

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Të fundit

Hasani, “zëvendëson” Xhixhën, i shënon dy gola Erzenit. Tirana, nis shkëputjen në krye të Superiores!

Erzeni-Tirana 0-2(Shënues: Hasani 83’, 90’+6’)Ashtu siç u parashikua, ndeshja e mbrëmjes, Erzeni-Tirana, e fundit për javën e 18-të të Kategorisë Abissnet ishte padyshim më...
- Advertisement -