Wednesday, June 19, 2024

Italia izolohet, me Covid një… gazetar

Lexo

Lojtarët janë vaksinuar dhe kanë kontakt me media vetëm gjatë konferencave: nuk ka frikë për një shpërthim

Rreziku i Covid në Coverciano: qendra e grumbullimit të skuadrës së Mançinit është blinduar dy ditë para finales së Euro 2020. Një gazetar mes atyre që ndiqnin ekipin kombëtar është testuar pozitivisht pas kthimit të tij nga Itali-Spanja. Në prag të Itali-Angli, ka optimizëm për ekipin dhe stafin stërvitor pasi lojtarët janë vaksinuar dhe kanë kontakte me median vetëm gjatë konferencave për shtyp, nuk ka frikë nga një shpërthim si ai i marsit të kaluar.

Pozitiviteti midis stafit të medias mund të ishte tre, por dy gazetarë mbetën në Angli, një i tretë ishte kthyer në Coverciano, duke sjellë alarmin. Konferenca e zakonshme për shtyp e planifikuar për sot, mund të bëhet në distancë për siguri ose të anulohet në pritje të një riorganizimi.

Sidoqoftë, situata është shumë e ndryshme nga ajo e 31 marsit të kaluar kur shtatë lojtarë italianë dhe disa anëtarë të stafit rezultuan pozitivë pas Lituani-Itali: vaksinimi i dyfishtë dhe kontaktet e pakta – nëse jo zero – midis grupit të ekipit dhe gazetarëve në fjalë duhet të shmangë rrezikun e një shpërthimi.

 

- Advertisement -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Të fundit

- Advertisement -spot_img