Wednesday, May 22, 2024

Italia mund Holandën 3-2 dhe renditet e treta në në Ligën e Kombeve

Italia mbyll Ligën e Kombeve 2022-23 në vendin e 3-të. Të kaltërit mundi Holandën 3-2 në finalen e Enschede, duke fituar medaljen e bronztë, të dytë radhazi pas asaj të edicionit 2020-21.

Djemtë e Mancinit drejtuan sfidën në pjesën e parë me golat e Dimarco (6′) dhe Frattesi (20′), në pjesën e dytë provuan reagimin e vendasve dhe golin e Bergëijn (68′), por pak minuta më vonë mbyllën llogaritë në kundërsulm dhe për këtë u kujdes zëvendësuesi Chiesa (73′).

Në minutën e 90-të, goli i futbollistit të Romës, Ëijnaldum, i cili gjithashtu hyri nga pankina, ishte i kotë. Një reagim i bukur krenarie dhe gjithashtu një paraqitje e shkëlqyer në aspektin e lojës, pavarësisht ankthit në finale.

Ndërsa vazhdon të luftojë me golat e sulmuesve (paraqitja e Reteguit ishte kryesisht e pamjaftueshme), kombëtarja italiane provoi kënaqësinë e mposhtjes së mikpritësve në finale për vendin 3-4, duke shijuar paraqitjet e mira të disa prej të ardhurve më të fundit (Frattesi dhe Buongiorno mbi të gjitha) dhe vendosën themelet për shtatorin, kur do të fillojë sërish sulmi në Euro 2024. Maqedonia e Veriut dhe Ukraina, sfidat e planifikuara për në shtator.