Thursday, February 22, 2024

Izraeli bën mrekullinë, eliminon Brazilin

Lexo

Goli i Turgeman vulos fitoren historike për skuadrën izraelite

Një gol i mrekullueshëm nga Dor Turgeman bëri që Izraeli të vijë nga prapa për të mposhtur Brazilin 3-2 në një klasik të menjëhershëm të Kupës së Botës U-20 dhe që po vjen për shikuesit në ekranin e RTSH. Izraeli tani do të luajë me fituesin e SHBA-Uruguaj në La Plata, ndërsa Seleção do të duhet të paketojë valixhet për udhëtimin në shtëpi.

Goditja e shkëlqyer e Marcos Leonardos kaloi Brazilin në epërsi në fillimin e pjesës së dytë, por Anan Khalaili barazoi me kokën disa minuta më vonë. Kaique më pas bëri një pritje të shkëlqyer për të neutralizuar Turgeman dhe për ta dërguar lojën në kohën shtesë.

Koha shtesë mbajti më shumë dramë dhe gola se mesatarja e 90-minutave. Matheus Nascimento riktheu epërsinë e Brazilit, por Hamza Shibli reagoi menjëherë për të rikthyer barazpeshën. Momenti vendimtar erdhi në fund të pjesës së parë të kohës shtesë, kur Turgeman kaloi përmes mbrojtjes së Brazilit përpara se të lëshonte një gjuajtje të pandalshme duke firmosur për 3-2 për Izraelin.

Në pjesën e dytë të shtesës ndodhi që Izraeli të mos shënonte dy herë nga pika e bardhë, por skuadra e Ofir Haimit ishte në gjendje të qëndronte dhe të përfundonte një fitore historike.

 

- Advertisement -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Të fundit

- Advertisement -spot_img