Monday, July 15, 2024

Kombëtarja e Izraelit mbërrin në Kosovë nën masa të rrepta sigurie

Lexo

Dy autobusët e ekipit u shoqëruan nga disa automjete policie dhe oficerë të armatosur

Ekipi kombëtar i Izraelit në futboll mbërriti në Kosovë të premten në mes të masave të rrepta sigurie në aeroport përpara një ndeshjeje të shtyrë kualifikuese për Kampionatin Evropian.

Dy autobusët e ekipit u shoqëruan nga disa automjete policie dhe oficerë të armatosur teksa po largoheshin nga aeroporti.

Gjithashtu, kishte siguri të fortë në hotelin ku skuadra po qëndron përpara ndeshjes të së dielës. Oficerët e policisë krijuan një perimetër sigurie në hotel, ku publiku dhe gazetarët nuk lejoheshin të kalonin.

Federata izraelite postoi një video duke treguar lojtarët duke zbritur nga autobusi i ekipit në rrugën për në aeroportin e Izraelit për t’u strehuar në anë të rrugës, me sa duket në mes të zjarrit me raketa aty pranë.

“Asgjë nuk do të na ndalojë në rrugën tonë drejt Euro 2024”, shkruan federata.

Kjo është ndeshja e parë që Izraeli luan që nga sulmi i 7 tetorit nga Hamasi dhe lufta e vazhdueshme në Gaza. Fillimisht ishte planifikuar për 15 tetor.

Izraeli është i treti në Grupin I të kualifikueseve për Euro 2024, pas Rumanisë dhe Zvicrës, por me dy ndeshje më pak. Ajo kurrë nuk është kualifikuar për një kampionat evropian që nga anëtarësimi në UEFA në vitin 1994, dhe tani do të duhet të luajë katër ndeshje në 10 ditë.

 

- Advertisement -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Të fundit

- Advertisement -spot_img