Kualifikueset e Kupës së Botës, “Katar 2022”, Shqipëria mundet në shtëpi nga kombëtarja e Anglisë 0-2, shënojnë Kane dhe Mount 39′, 63′

Lexo

(Video)Volejboll Meshkuj- Vllaznia humb në shtëpi me Partizanin, 0-3. Trajneri Kalaja, vlerëson elementin e ri(Liga Kombëtare “Gjergj Kastrioti”)

Vllaznia-Partizani 0-3(7-25, 18-25, 21-25)E mërkurë, 25 janar 2023, ora 18:30, Pallati i Sportit “Qazim Dervishi” ShkodërVllaznia: Nikolin Qafarena, Esmirald...

Mbrëmja Gala “Më të mirët 2022”. Nga Vllaznia e futbollit femra, tek Gurishta dhe Hakaj, në formacionin e vitit, Shkodra me përfaqësim dinjitoz për...

Futbolli shkodran, për femra dhe meshkuj, pritet të ketë një përfaqësim dinjitos në mbrëmjen gala që Federata Shqiptare e...

Me nga një gol në secilin pjese loje, fillimisht me anë të Kane në minutën e 39-të dhe më pas në të 63-tën nga Mont, kombëtarja angleze është larguar nga Tirana me një fitore të pastër 0 me 2. Ndeshja, e cila ishte e vlefshme për kualifikueset e Kupës së Botës, “Katar 2022”, është luajtur mbrëmjen e sotme në stadiumin “Arena Kombëtare” të kryeqytetit.

Një sfidë që nisi e kujdesshme për kuqezinjtë, duke mbrojtur në mënyrën e duhur, ndërsa në minutën e 13-të kishin një mundësi të artë për të shënuar. Hysaj shërbeu si duhet për Uzunin, i cili i kishte të gjitha mundësitë për të realizuar, por goditja e tij ka përfunduar mbi traversë. Përgjithësisht dukej sikur të besuarit e Edi Rejas po e kryenin mirë detyrën e tyre në fushën e lojës, por minuta e 38-të sjell ndëshkimin e kuqezinjëve tanë. Një aksion i kundërshtarit i thyer jo në mënyrën e duhur nga prapavija kuqezi duke i dhënë mundësinë anglezëve të shënojnë me anë të Harry Kane, i cili tregoi cilësitë e tij në momentin e parë të krijuar. Një krosim nga e majta e sulmit dhe sulmuesi i Tottenham nuk fal me kokë, 1-0, rezultat që mbyll dhe pjesën e parë Një Shqipëri hermetike përballë një Anglie sulmuese, për të ndryshuar gjithçka në minutën e 38-të, moment në të cilin,.

E njëjta pamje edhe në pjesën e dytë, me një Shqipëri që nuk ka forcën e duhur për të reaguar përballë Anglisë. Nuk ka vonuar dhe goli i dytë për anglezët, që kanë shfrytëzuar një gabim të Gjimshitit dhe kanë arritur të realizojnë me anë të Mount, pikërisht në minutën e 63-të të takimit. Minutat e mbetura, megjithë përpjekjen e të dyja skuadrave nuk ka më gol duke bërë që e gjithë ndeshja të mbyllet me fitoren e Anghlisë me rezultatin 0-2.

Me këtë fitore, e dyta radhazi për Kualifikueset e Kupës së Botës, “Katar 2022”, Anglia e trajnerit Southgate kryeson Grupin I me 6 pikë të plota. Ndërkohë, kombëtarja e Shqipërisë mbetet me vetem tre pikët e marra ndeshjen e parë kundër Andorrës në transfertë.

- Advertisement -

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Të fundit

- Advertisement -