Tuesday, July 23, 2024

Kualifikueset Euro 2024. Hungaria kualifikohet, Spanja nuk fal, Kvaratskhelia nuk mjafton për Gjeorgjinë

Lexo

E bujshme në grupin G, Hungaria siguron biletën për në Evropian në minutën e 97-të, duke barazuar 2-2 ndaj Bullgarisë. Kur gjithçka dukej një mundësi e humbur, mbërriti kthesa për djemtë e Rossi-t,  praktikisht me skadimin e shtesës, gjuajtja e lirë nga Szoboszlai sjell autogolin e Petkov, për 2-2 përfundimtar.  Hungaria kualifikohet në fazën finale me 15 pikë, vendi i dytë ende në lojë me Serbinë (13 pikë) dhe Malin e Zi (8 pikë, me një ndeshje më pak).

Një super Kvaratskhelia nuk mjafton për t’i dhënë sukses Gjeorgjisë kundër Skocisë. Një dopietë për kampionin e Napolit, por britanikët arritën të barazojnë në limite. Gjeorgjia, megjithatë, ka sigurinë që të ketë parashutën e Ligës së Kombeve që do t’i lejojë asaj të luajë në play-off. 16-vjeçari Yamal shënoi në suksesin e Spanjës si udhëtues në Qipro me La Roja në rrugën e tyre për të fituar grupin, i cili është vendimtar për shortin për fazën finale, i cili do të mbahet më 2 dhjetor në Hamburg.

Austria zë vendin e parë në grupin F (në pritje të Belgjikës) me fitoren 2-0 ndaj Estonisë

NDESHJET:

Grupi A

QIPRO-SPANJË

5′ Lamine Yamal (S), 22′ Oyarzabal (S), 27′ Joselu (S), 75′ Pileas (Q)

GJEORGJI-SKOCI 2-2

15′, 57′ Kvaratskhelia (G), 49′ McTominay (S), 93′ Shankland (S)

Grupi F

AZERBAJXHAN-SUEDI 3-0

3′, 89′ Mahmudov, 6′ Dadashov

ESTONI-AUSTRI 0-2

26′ Laimer, 39′ Lienhart

Grupi G

BULLGARI-HUNGARI 2-2

10′ Adam (U), 24′ Delev (B), 78′ rig. Despodov (B), 97′ aut. Petkov (U)

- Advertisement -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Të fundit

- Advertisement -spot_img