Lajme të mira për futbollin lezhjan. Kryebashkiaku Pjerin Ndreu mbështetje financiare dhe premtim që brenda tre vitesh kalimi i Besëlidhjes në Superligë

Lexo

Mbrëmja Gala “Më të mirët 2022”. Nga Vllaznia e futbollit femra, tek Gurishta dhe Hakaj, në formacionin e vitit, Shkodra me përfaqësim dinjitoz për...

Futbolli shkodran, për femra dhe meshkuj, pritet të ketë një përfaqësim dinjitos në mbrëmjen gala që Federata Shqiptare e...

(Pas ndeshjes) Xhevahir Kapllani, shpreh keqardhje për humbjen e Erzenit me Tiranën: Nuk ishte për 0-2!

Erzeni ka qënë dhe është një nga skuadrat më simpatike të Superiores së futbollit shqiptar, i cili me të...

(Pas ndeshjes) Mposhti Erzenin në transfertë, 0-2. Trajneri Shehi: Ekipi tregoi karakter!

Tirana, ia doli të fitonte 0 me 2 në transfertë me Erzenin në një ndeshje shumë të dyluftuar, për...

Realisht, sezoni i sivjetëm futbollistik për kategorinë e parë nuk ka shkuar aspak mirë për futbollin lezhjan. Nga një ekip me pretendime serioze për kualifikimin në Superligë, ekipi i Besëlidhjes  aktualisht është i fundit në tabelën e klasifikimit me vetëm 10 pikë duke rrezikuar seriozisht rënien në kategorinë e dytë.

Situata në fjalë duket se ka shqetësuar jo pak institucionin e Bashkisë Lezhë, i cili ka vendosur që t’i akordojë ekipit të futbollit mbështetje financiare në mënyrë që situata e pozitës së klasifikimit të përmirësohet në ditët në vazhdim.

Ka qënë vetë kryebashkiaku lezhjan Pjerin Ndreu, i cili është takuar me skuadrën e futbollit, ku krahas lajmit për mbështetjen financiare ka bërë të ditur edhe projektin ambicioz që në harkun kohor të tre viteve, Besëlidhja e Lezhës të ngjitet në kategorinë Superiore.

“Për të rritur rezultatet në ekipin e futbollit “Besëlidhja”, që aktualisht renditet nga fundi i kategorisë së parë, dhe për ta rradhitur atë me arritjet në sportet e tjera, kryetari i Bashkisë zoti Pjerin Ndreu zhvilloi një takim me futbollistët e ekipit dhe gjithë stafin e tyre drejtues. Kjo mbështetje financiare do rrisë cilësinë e futbollit lezhjan, me pritshmëri pozitive nga ekipi i “Besëlidhjes”, për një projekt serioz që synon Superligen.”, shkruhet në njoftimin zyrtar të Bashkisë Lezhë.

Takimi në fjalë është realizuar në ambientet e Stadiumit “Besëlidhja” në praninë e të gjithë ekipit të futbollit lezhjan, së bashku me presidentin e ri Xhulio Ndoka, trajnerin korçar Nikolin Çoçlli dhe gjithë stafin dhe lojtarët e ekipit.

Ndërkohë, përpos lajmeve pozitive për mbështetjen financiare dhe projektin ambicioz të rikthimit në Superligë të Besëlidhjes, ajo që mbetet shqetësuese ka të bëjë me fatin e stadiumit “Besëlidhja”, për të cilin drejtuesit e Bashkisë kanë deklaruar se do ta shembin në këmbin të zbatimit të një projekti në shërbim të komunitetit lezhjan. Nga ana tjetër, është thënë se stadiumi i ri do të ndërtohet në një zonë tjetër të qytetit të Lezhës, por pa bërë të ditur se ku do ta vazhdojë akvititetin e tij ekipi aktual i futbollit për periudhën në vazhdim.

- Advertisement -

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Të fundit

Hasani, “zëvendëson” Xhixhën, i shënon dy gola Erzenit. Tirana, nis shkëputjen në krye të Superiores!

Erzeni-Tirana 0-2(Shënues: Hasani 83’, 90’+6’)Ashtu siç u parashikua, ndeshja e mbrëmjes, Erzeni-Tirana, e fundit për javën e 18-të të Kategorisë Abissnet ishte padyshim më...
- Advertisement -