Lojërat Olimpike “Tokio 2020”-Notarja Nikol Merizaj vendos rekord kombëtar, por nuk kualifikohet në finale, e treta në baterinë e saj dhe e 42-ta në renditjen e përgjithshme

Lexo

Volejboll Meshkuj-Vllaznia e 1001 problemeve surprizon në Kupën e Federatës. Fiton gjysëmfinalen me Erzenin dhe shkon në finale me Tiranën

Falë problemeve shumë serioze që kanë kaluar gjatë periudhës së fundit në lidhje me organizimin, mungesë strukturash drejtuse dhe...

Futboll-Kategoria e Parë/Luhet java e tretë, Tërbuni merr fitoren e parë, Shkumbini mund Erzenin, Besa-Korabi barazim

Java e tretë e Kampionatit Kombëtar të futbollit për kategorinë e parë ka regjistruar rezultate surprizuese. Në tetë ndeshjet...

Notarja shqiptare Nikol Merizaj, pjesë e delegacionit sportiv shqiptar në  Lojërat Olimpike “Tokio 2020” ka përfunduar garën e 50 m stil i lirë, e treta në baterine e saj me kohen 26.21 duke vendosur kështu rekord kombëtar në këtë disiplinë. Ky rezultat e rendit Nikol ne vendin e 42 nga 80 notare pjeësemarrese, qe per fat te keq nuk ishte pjese e 16-shes se kualifikuar ne finale.

Paraqitja e Nikol Merizajt në Lojërat Olimpike “Tokio 2020”, është konsideruar nga drejtuesit si një paraqitje jashtëzakonisht e mirë e të paktën për kushtet e notit shqiptar. Rekord kombëtar në 50 metra stil i lirë, vendi i tretë në baterinë e tretë kualifikuese e mbi të gjitha e 42-ta në renditje mes 83 konkurrentëve që ishin në 11 bateritë kualifikuese të 50 metrave stil i lirë.

Nikol Merizaj, ka përmirësuar rekordin që mbante vetë në 50 metra stil i lirë, i cili ishte 26”49 dhe thyer në Kampionatin e hapur në Greqi më 9-12 qershor 2021. Kështu mbyllet pjesëmarrja e Nikol Merizaj, së paku lë një shenjë me rekordin e ri kombëtar në 50 metra stil i lirë duke qenë brenda objektivave të vendosura më parë nga Federata Shqiptare e Notit. Kjo ishte pjesëmarrja e dytë e Merizajt në Lojërat Olimpike “Tokio 2020”.

- Advertisement -

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Të fundit

- Advertisement -