Tuesday, July 23, 2024

Luciano Spalletti, Marco Rossi, Francesco Calzona Domenico Tedesco dhe Vincenzo Montella. Pesë trajnerë italianë në Euro 2024, një rekord

Lexo

Italia e ka vërtetuar praninë e saj në kampionatet e ardhshme evropiane duke barazuar me Ukrainën, por Luciano Spalletti nuk do të jetë i vetmi trajner italian që do të drejtojë një ekip në Kampionatin e ardhshëm Evropian.

Në fakt, do të jenë pesë trajnerë nga Italia të pranishëm në Euro 2024: Luciano Spalletti(trajneri i Italisë), Marco Rossi (trajneri i Hungarisë), Francesco Calzona (trajneri i Sllovakisë), Domenico Tedesco (trajneri i Belgjikës) dhe Vincenzo Montella (trajneri i Turqisë).

Pesë trajnerë nga i njëjti vend, pak më shumë se 1/5 e numrit të përgjithshëm të trajnerëve të pranishëm në garë. Do të jetë një rekord, duke mposhtur rekordin e mëparshëm të targave holandeze. Në fakt, në Kampionatin Evropian 2008, ishin tre trajnerë të lindur në Holandë: Marco Van Basten me Holandën, Guus Hiddink me Rusinë dhe Leo Beenhakker me Poloninë.

- Advertisement -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Të fundit

- Advertisement -spot_img