Thursday, April 18, 2024

Napoli fitues i Seria A për herë të tretë në histori, përfitojnë dhjetëra miliona euro

Lexo

Napoli është zyrtarisht fitues i Serie A për herë të 3-të në histori. Skuadra e Spalletiti barazoi 1-1 ndaj Udineses në javën 33-të të kampionatit italian, ndërsa kanë mbetur edhe 5 ndeshje nga fundi.

Paskuale Rsso, president i Dhomës së Tregtisë për rajonin e Kampanias, në një deklaratë për “Ansa”-n ka zbuluar se titulli do të sjellë përfitime prej disa milionë eurosh edhe për qytetin.

Lidhur me përftimet territoriale, ai shpjegoi: “Fitimi i titullit ka efekt të menjëhershëm dhe të drejtpërdrejtë në të gjithë zinxhirin e turizmit. Nuk ka dyshim që ngjarja sportive ka tërhequr shumë vizitorë në qytet, sepse festimet që shoqërojnë pushtimin e titullit e për rrjedhojë folklorin, fenomenet popullore dhe imazhet që qarkullojnë në TV dhe faqet e huaja zgjojnë dhe vazhdojnë të zgjojnë shumë kuriozitet, sepse njerëzit duan të vijnë dhe të shohin se çfarë po ndodh dhe duan të shohin personalisht disa nga vendet simbolike që lidhen me futbollin dhe titullin. Për rrjedhojë, përfitimet do të jenë në disa milionë euro”.

- Advertisement -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Të fundit

- Advertisement -spot_img