Friday, June 14, 2024

Ndeshje e çmendur, Vinicius shpëton Realin

Lexo

Në pritje të Sevillas, Atletico është vetëm në krye pas barazimit të bujshëm, argëtues dhe të çmendur të Real Madrid në Valencia, në shtëpinë e një Levante heroike. Megjithatë, ekipit të Ancelottit i duhen vetëm 5 minuta për të kaluar në epërsi: Benzema fluturon në të majtë dhe pason në qendër për Bale, i cili gabon . Blancos legjitimojnë përparësinë në fund të pjesës së parë me finalizimet e uellsianit dhe Isco, shumë pranë golit.

Në pjesën e dytë, megjithatë, kalojnë vetëm 29 sekonda dhe Roger Martí nënshkruan barazimin duke palosur dorën e Courtois në asistencën vertikale të Melero. Në minutën e 57-të, vendasit madje kompletuan përmbysjen: krosim nga e djathta i de Frutos dhe goditje e fuqishme me të djathtë nga Campaña: 2-1 për Levante.

Menjëherë pas golit, Ancelotti vepron duke hequr Isco, Hazard dhe Bale dhe duke futur Asensio, Vinicius Jr dhe Rodrygo. Ndryshimi i trefishtë pati efektin e dëshiruar: Vinicius Jr, në fakt, fluturon drejt portës duke nënshkruar 2-2 në minutën e 73-të. Gjashtë minuta më vonë, megjithatë, njerëzit e Lopez kalojnë përsëri në epërsi me Rober, 3-2.

Reali shënon përsëri, 3-3 me Vinicius Jr. Nuk ka asnjë moment pushim, në minutën e 87 -të, Aitor Fernandez prek topin me dorë jashtë zonës së penalltisë për të ndaluar Vinicius Jr në kundërsulm, Levante mbetet me dhjetë, Vezo shkon në portë.

Në finale, Real sulmon zonën e penalltisë në kërkim të 4-3, e cila megjithatë nuk arrin: me këtë barazim, Ancelotti ngrihet në 4 pikë së bashku me Barcelonën, Mallorca dhe Valencia.

- Advertisement -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Të fundit

- Advertisement -spot_img