Monday, July 15, 2024

Pragfinalja e Champions League, Manchester City-Inter, Inzaghi: Do luftojmë për çdo centimetër

Lexo

Stambolli është gati për finalen e Champions League mes Manchester City dhe Interit. Dhe Simone Inzaghi, një hap larg ëndrrës, ka komentuar në funksion të finales. “City është skuadra më e fortë në botë, por ne arritëm këtu me meritë – shpjegoi trajneri zikaltër -. Në fushë do të jemi njëmbëdhjetë kundër njëmbëdhjetë dhe duam të luajmë letrat tona. Do të luftojmë centimetër pas centimetri. Këmbët, mendja dhe zemra do të duhen në fushën e lojës”. Më pas në stërvitje: “Mkhitaryan bëri stërvitjen e parë të plotë dje, por ka ndjesi të mira. Do të shoh se si ta përdor”.

Takim me historinë – “Ne e dimë se çfarë ndeshje do të luajmë. Ne e dimë se City është skuadra më e fortë në botë dhe ata e dëshmuan këtë duke humbur shumë pak. Por ne gjithashtu e dimë se çfarë rruge kemi bërë. Ne jemi krenarë që kemi ardhur deri këtu dhe ne do të bëjmë gjithçka për të luajtur me një përqendrim të jashtëzakonshëm që kufizon gabimet sepse kemi përballë një kundërshtar shumë të fortë”.

Përtej të dobëtit – “Ka një lidhje të madhe në grup. Nesër do të jetë ndeshja e 57-të e sezonit për ne. Një rrugëtim shumë i gjatë që na lejoi të arrijmë në ndeshjen e nesërme. Kishim disa momente të vështira në të cilat u rritëm duke kaluar disfata të merituara dhe të pamerituara.  Gjithashtu, humbëm lojtarë për një kohë të gjatë. Djemtë ishin të mirë në bashkim, duke dëgjuar pak se çfarë thuhej dhe duke bërë një përpjekje të çmendur që na solli në Stamboll. Vetëm tani po kuptojmë se çfarë kemi bërë, por nuk jemi të qetë. Jemi shumë të përqendruar, do të përpiqemi të luftojmë centimetër pas centimetri”.

A do të vendoset finalja në mesfushë? – “Mesfusha do të jetë e rëndësishme, por kjo nuk është e gjitha. Mendoj se këmbët, mendja dhe zemra do të jenë të rëndësishme. Këmbët për të bërë vrapimin shtesë, mendja për të qëndruar të përqëndruar në të gjitha momentet e ndeshjes dhe zemra sepse në këto ndeshje është ajo që të bën të gjesh energji që nuk e njeh dhe nuk mendon se e ke”.

Plani anti-Haaland – “Ne e dimë forcën e City-t dhe Haaland. Ai do të jetë i veçantë si shumë nga lojtarët e tjerë të tyre. Ne kemi përgatitur diçka, por do të varet nga i gjithë ekipi që të mbrojë dhe kufizojë Manchester City-n”.

Mbrojtja e Cityt dhe penalltitë – “Gjithmonë i kemi provuar penalltitë gjatë vitit dhe do t’i provojmë sërish sot. Ka vëmendje maksimale. Mbrojtja e Cityt është solide. Ata kanë pranuar shumë pak në Champions League. Ata ndërtojnë në një mënyrë dhe mbrojnë në një tjetër. Por ne e dimë kë do të takojmë dhe do të përpiqemi të luajmë ndeshjen që duhet luajtur në një finale”.

Tri italianë në finale, dy humbje – “Do të ishte e rëndësishme që e gjithë lëvizja italiane të fitonte. Më vjen shumë keq për Romën dhe Fiorentinën që bënë dy ndeshje të shkëlqyera por humbën. Këtë vit u arrit një objektiv i madh me tre skuadra në finale, një shenjë e bukur për futbollin italian”.

Specialisti i kupës – “Unë stërvis lojtarë që dinë të luajnë këtë lloj ndeshje. Kemi kampionë bote, kampionë evropianë. Ne kemi një përzierje të mirë. Duhet të jesh mendjemprehtë dhe të menaxhosh mirë detajet që bëjnë diferencën në finale”.

 

 

- Advertisement -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Të fundit

- Advertisement -spot_img