Friday, May 24, 2024

Shqipëria U-17 triumfon me përmbysje në miqësoren e parë me Kosovën U-17

Lexo

Kombetarja shqiptare U-17 triumfoi me permbysje 2-1 ne miqesoren e pare me Kosoven U-17,qe u luajt ne stadiumin “Kukes Arena”. Per kuqezinjte shenuan Matias Gici dhe Renato Halili.

Trajneri Ardi Behari e nisi ndeshjen me kete formacjon:Etem Xhemali,David Avdullari,Kris Gecaj,Fabjano Nuhaj,Renato Halili,Eraldo Karaj,Kleo Shpuza,Jurgen Peci,Mateo Dashi,Brajan Gjyla,Oresti Rifa.
Pjesa e pare, per ekipin e drejtuar nga trajneri Behari perfundoi ne disavantazh 0-1. Kosova U-17 zhbllokoi takimin ne minuten e 25-te me Fation Haxhiu. Megjithate pjesa e dyte ishte nje tjeter simfoni.

Trajneri Ardi Behari kreu disa zvendesime duke aktivizuar lojtar si Vogli,Sina dhe Gici. Pikerisht ky i fundit ishte vendimtar duke barazuar rezultatin 1 minute perpara perfundimit te kohes se rregullt,ndersa permbysja erdhi ne minutën e trete shtese me Halilin.

Te dyja skuadrat do te zhvillojne serish nje tjeter ndeshje miqesore dy dite me pas,me 16 tetor po ne stadiumin “Kukes Arena” ne oren 11:00.

Keto teste jan te rendesishme per Shqiperine U-17,ne prag te kualifikueseve te Euro 23/24 per kete grupmoshe. Kuqezinjte jan pjese e grupit 5 me Portugaline,Çekine dhe Malin e Zi. Ndeshjet do te zhvillohen ne periudhen 15-21 nentor 2023.

Fatos LAMAJ

- Advertisement -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Të fundit

- Advertisement -spot_img