Monday, May 20, 2024

Superliga U-21/Vllaznia humbet me Egnatian e vendit të parafundit dhe zbret në vendin e 4 me -7 pikë nga Bylisi kryesues

Tjetër hap i gabuar i 21 vjeçarëve të Vllaznisë. Pas barazimit në shtëpi me Bylisin, kuqeblutë e drejtuar nga trajneri anglez Sibson kanë vijuar me një hap edhe më të gabuar duke u mundur  nga Egnatia e vendit të parafundit në renditje.

Egnatia U21-Vllaznia U21 është luajtur sot në stadiumin e Rrogozhinës dhe në fakt ka filluar në mënyrën më të mirë për kuqeblutë, të cilët kanë kaluar në avantazh që në minutën e 15-të me anatë të Eraldo Dedes, ndërkohë që në të 25-tën vendasit barazojnë me anë të Pesciallos duke i çuar skuadrat në dhomat e zhveshjes për pushimin mes dy pjesëve në barazim 1 me 1.

45 minutësi i dytë prodhon edhe tre gola të tjerë, dy për rrogozhinasit me autor Hoxhën dhe Aliun që e çojnë në 3-1 avantazhin për Egnatian, dhe një për kuqeblutë, të cilët shënojnë me anë të Armir Osmanit, gol i cili vlen vetëm për statistikë, sepse e gjithë ndeshja mbyllet me rezultatin 3 me 2 në favor të ekipit vendas.

E ndërsa rrogozhinasit i gëzohen fitores tre pikëshe duke mbajtur vendin e parafundit në renditje me vetëm 7 pikë, me këtë humbje Vllaznia mbetet në kuotën e 27 pikëve po aq sa ka edhe Tirana e vendit të pestë, duke lëshuar shumë nga pretendimet për titull. Kjo pasi rivalet e saj, Bylisi, Dinamo dhe Kukësi kanë dalë fitues këtë javë duke marrë tre vendet e para të renditjes, Bylis me 35 pikë, Kukësi dhe Dinamo nga 32 pikë.