Thursday, February 22, 2024

Surpriza e radhës në Katar, Japonia fiton me përmbysje ndaj Gjermanisë

Lexo

Gjermania e mbylli më humbje Botërorin Rusi 2018 dhe me të njejtën mënyrë nisi Botërorin Katar 2022. “Pancerat” dështuan sërish përballë një kombëtareje aziatike: katër vite më parë ndaj Koresë së Jugut, ndërsa sot kundër Japonisë.

Katër herë kampionët e botës dolën pa pikë në duelin e parë të grupit E, të cilin e humbën 1-2 me përmbysje. Dy skuadrave iu anulua nga një gol në pjesën e parë (Havertz/Maeda), teksa Ilkay Gundogan zhbllokoi takimin me një penallti në minutën e 33’.

Mesfushori i Manchester City u ndal nga shtylla në pjesën e dytë, portieri Shuichi Gonda u tregua i jashtëzakonshëm në katër tentativa radhazi nga Hofmann dhe Gnabry, teksa edhe Manuel Neuer kreu një pritje të madhe në krahun tjetër.

Më pas dy golat e tjerë të përballjes, Japonia përmbysi gjithçka brenda tetë minutave me dy lojtarë të ardhur nga stoli, të cilët luajnë në kampionatin gjerman të futbollit.

Ritsu Doan (Freiburg) barazoi rezultatin në minutën e 75’, teksa tetë minuta përpara fundit Takuma Asano (Bochum), i dhuroi skuadrës tri pikë të arta. Gjermania tentoi barazimin në minutat e mbetura, por në fund pati festë japoneze.

Kupa e Botës

Katar 2022
Grupi E

GJERMANI-JAPONI 1-2 (Gundogan (pen) 33′ / Doan 75′, Asano 83′)

- Advertisement -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Të fundit

- Advertisement -spot_img