(Video) Shkodra, me një palestër moderne peshëngritje. Merr emrin e Mjeshtrit të Madh, Asim Belinovi, frymëzim për brezat e rinj

Lexo

Mbrëmja Gala “Më të mirët 2022”. Nga Vllaznia e futbollit femra, tek Gurishta dhe Hakaj, në formacionin e vitit, Shkodra me përfaqësim dinjitoz për...

Futbolli shkodran, për femra dhe meshkuj, pritet të ketë një përfaqësim dinjitos në mbrëmjen gala që Federata Shqiptare e...

(Pas ndeshjes) Xhevahir Kapllani, shpreh keqardhje për humbjen e Erzenit me Tiranën: Nuk ishte për 0-2!

Erzeni ka qënë dhe është një nga skuadrat më simpatike të Superiores së futbollit shqiptar, i cili me të...

(Pas ndeshjes) Mposhti Erzenin në transfertë, 0-2. Trajneri Shehi: Ekipi tregoi karakter!

Tirana, ia doli të fitonte 0 me 2 në transfertë me Erzenin në një ndeshje shumë të dyluftuar, për...

Peshëngritja shkodrane, tashmë ka një palestër moderne. Inaugurimi i saj është bërë pasditen e së enjtes në mjediset poshtë shkallëve të stadiumit  “Loro Boriçi”, ku shiritin e përurimit e ka prerë kryebashkiaku shkodran, Bardh Spahia së bashku me Presidentin e FSHP-së, Elez Gjoza.

Palestra e peshëngritjes së Vllaznisë do të mbajë emrin e Asim Belinovës, një figurë e spikatur në sportin e shtangës, ish kampion dhe rekordmen i Vllaznisë dhe kombëtares shqiptare, por edhe pjesë e forumeve drejtuese të Federatës Shqiptare të Peshëngritjes.

Pasi ka vëzhguar prej së afërmi mjedisin dhe bazën materiale moderne që disponon palestra në fjalë, kryetari i Bashkisë Shkodër, Bardh Spahia, ka vlerësuar investimin në fjalë, ndërkohë që ka premtuar që institucioni që ai drejton do të vijojë të mbështesë sportin shkodran në tërësi.

Për kryetrajnerin e kombëtares Artur Lagja, njëkohësisht edhe kryetrajner i Vllaznisë, vendosja e emrit Asim Belinova shërben si nxitje dhe frymëzim për brezat e rinjë të peshëngritjes shkodrane.

Mbështetja kryesore për palestrën e peshëngritjes së Shkodrës ka qënë e Federatës Shqiptare të Peshëngritjes, dhe personalisht e presidentit të saj, Elez Gjoza, i cili në prononcimin e tij për Veriu Sport, shprehu besimin e plotë që me këto kushte moderne krijohet mundësia që t’i rikthehet shkëlqimi dhe tradita e mirëfilltë që peshëngritja shkodrane, ka pasur në vite.

Vetë veterani i njohur i peshëngritjes shkodrane, Asim Belinovi, shprehet i emocionuar që kjo palestër do të mbajë emrin e tij, ndërkoqë që premtoi se do të vijoi të jetë vazhdimisht pranë brezit të ri për të kontribuar me përvojën e tij të mirëfilltë në këtë sport.

(Video) Ceremonia e inaugurimit të palestrës së re të peshëngritjes, “Asim Belinovi”.

Gaspër MARKU

- Advertisement -

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Të fundit

Hasani, “zëvendëson” Xhixhën, i shënon dy gola Erzenit. Tirana, nis shkëputjen në krye të Superiores!

Erzeni-Tirana 0-2(Shënues: Hasani 83’, 90’+6’)Ashtu siç u parashikua, ndeshja e mbrëmjes, Erzeni-Tirana, e fundit për javën e 18-të të Kategorisë Abissnet ishte padyshim më...
- Advertisement -