(Video) Shkodranët përcjellin me respekt në banesën e fundit, veteranin e nderuar të futbollit shkodran, Zija Dani(Flet tifozi veteran Arshi Kraja dhe nipërit, Altin Xhahysa dhe Artur Dani)

Lexo

Mbrëmja Gala “Më të mirët 2022”. Nga Vllaznia e futbollit femra, tek Gurishta dhe Hakaj, në formacionin e vitit, Shkodra me përfaqësim dinjitoz për...

Futbolli shkodran, për femra dhe meshkuj, pritet të ketë një përfaqësim dinjitos në mbrëmjen gala që Federata Shqiptare e...

(Pas ndeshjes) Xhevahir Kapllani, shpreh keqardhje për humbjen e Erzenit me Tiranën: Nuk ishte për 0-2!

Erzeni ka qënë dhe është një nga skuadrat më simpatike të Superiores së futbollit shqiptar, i cili me të...

(Pas ndeshjes) Mposhti Erzenin në transfertë, 0-2. Trajneri Shehi: Ekipi tregoi karakter!

Tirana, ia doli të fitonte 0 me 2 në transfertë me Erzenin në një ndeshje shumë të dyluftuar, për...

I ndarë nga jeta një ditë më parë në moshën 81 vjeçare, veterani i futbollit shkodran, Zija Dani, është përcjellë sot me respekt nga komuniteti shkodran për në banesën e fundit. Ish portjeri i njohur i Vllaznisë së viteve ’60-të, i cili pati rastin të luajë edhe për Partizanin dhe kombëtaren e Shqipërisë, do të kujtohet gjatë nga tifozëria shkodrane dhe më gjërë, jo vetem për cilësitë e veçanta si portjer, por edhe për vlerat që dispononte si njeri, dhe si familja model.

Ishte kjo arsyeja, që përfaqësues të brezave të ndryshëm që kanë pasur rastin të luajnë dhe bashkëpunojnë me Zija Danin, ishin të pranishëm pasditën e së martës në ceremoninë e përcjelljes për në banesën e fundit.

Njëri prej tyre, është edhe Arshi Kraja, një prej tifozëve veteran shumë të njohur në qytetin e Shkodrës, i cili ka pasur një njohje shumë të afërt me Zija Danin, figurë të cilën, gjatë prononcimit për Veriu Sport, Kraja e vlerëson maksimalisht.

Ndërkohë, krenarë për Zija Danin, janë edhe nipërit e tij, ish futbollisti i njohur i Vllaznisë Altin Xhahysa, sot trajner futbolli, si dhe Artur Dani, me një karrierë të gjatë si arbitër futbolli, gjë që e shprehin në prononcimin e dhënë për Veriu Sport.

(Video) Pamje nga ceremonia mortore e ndarjes nga jeta të veteranit të sportit, Zija Dani. Prononcimet e tifozit Arshi Kraja, ish futbollistit dhe trajnerit Altin Xhahysa, si dhe arbitrit të futbollit, Artur Dani.

Gaspër MARKU

- Advertisement -

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Të fundit

Hasani, “zëvendëson” Xhixhën, i shënon dy gola Erzenit. Tirana, nis shkëputjen në krye të Superiores!

Erzeni-Tirana 0-2(Shënues: Hasani 83’, 90’+6’)Ashtu siç u parashikua, ndeshja e mbrëmjes, Erzeni-Tirana, e fundit për javën e 18-të të Kategorisë Abissnet ishte padyshim më...
- Advertisement -