Friday, June 21, 2024

Barcelona surprizohet nga Shakhtari, Dortmundi më afër kualifikimit

Lexo

Fitore 1-0 e skuadrës ukrainase në ndeshjen e luajtur në Hamburg, gjermanët kanë mundur 2-0 Njukasëllin

Barcelona çuditërisht bie, duke mos arritur të futet kurrë në lojë dhe duke u mundur 1-0 nga Shakhtar Donetsk, i aftë për të rihapur garën për kualifikim. Në Volksparkstadion në Hamburg, katalanasit komanduan me zotërimin, por ata pothuajse nuk kërcënuan në pjesën e pare.

Një mundësi e shfrytëzuar nga ukrainasit, të cilët pasi trembën Ter Stegen me goditjen e fuqishme të Matvienkos, kaluan në avantazh në minutën e 40-të: heroi i epërsisë ishte Danilo Sikan, i cili goditi me kokë krosimin e madh të Gocholeishvilit për të firmosur 1-0. Ky është goli i dytë i pësuar nga Barça në këtë Champions.

Barça gjuajti në portë për herë të parë në minutën e 70-të. Goli nuk arrin dhe në fakt shansi më i mirë i takon Shakhtarit. Ukrainasit, pasi humbën Stepanenkon, panë të anuluar golin e dytë të Neëerton në minutën e 87-të për shkak të pozicionit jashtë loje. Tetë minutat e rikuperimit nuk e ringjallën Barcelonën, e cila u mund në Hamburgu nga Shakhtar Donetsk. Një sukses prestigjioz që rihap grupin: Shakhtar fluturon në 6 pikë, -3 nga Barça.

Dortmundi ka arritur të marrë një fitore të rëndësishme në ““Signal Induna Park” duke mundur Njukasëllin me rezultatin 2-0, dita e katërt e fazës së grupeve në Ligën e Kampioneve. Gjermanët dominuan që në start, duke shënuar golin e parë në minutën e 26-të me Füllkrug: ish-lojtari i Verderit shënoi golin e tij të parë në Ligën e Kampionëve pas një-dy të jashtëzakonshëm me Sabitzer.

Në pjesën e dytë skuadra zngleze bëri disa ndryshime, por pa arritur të ndryshojë fatin e ndeshjes. Në minutën e 79-të, Brandt firmos për 2-0. Kështu gjermanët fitojnë 2-0, duke u ngjitur në kuotën e 7 pikëve, Njukasëll mebet me 4 pikë.

 

- Advertisement -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Të fundit

- Advertisement -spot_img