Friday, May 17, 2024

Çelsi fiton me përmbysje, vendosin golat e Jorginho dhe Lulakut

Blutë përmbysën Aston Villan me dy penalltitë e mesfushorit si dhe golin e sulmuesit belg

Chelsea u rikthye për të fituar në Premier League me një përmbysje 3-1 ndaj Aston Villas të nënshkruar nga ish-yjet e ligës italiane, Jorginho dhe Lukaku. Pas një fillimi jo emocionues, blutë janë afër epërsisë kur krosi i Mount bie papritur dhe godet traversën e jashtme. Kaluan disa minuta dhe vendasit e thyen ngërçin: në të 28′ James zgjati krosin e Targett drejt portës së tij dhe “mashtroi” portierin Mendy, duke shkaktuar kështu autogol.

Megjithatë, të besuarit e Tuchel u përgjigjen shpejt, duke përfituar nga penalltia e shkaktuar nga Cash, për një faull ndaj Hudson-Odoi. Nga pika e bardhë, Jorginho mashtroi Martinez dhe shënon 1-1. Ish-sulmuesi i Interit, Lukaku hyri në fillim të pjesës së dytë dhe pas vetëm 10 minutash përmbys lojën, duke shfrytëzuar krosin e Hudson-Odoit për të fiksuar 2-1.

Mount  shpërdoroi goditjen e nokautit, por Lukaku-Jorginho ende mendon për këtë: belgu merr penalltinë e dytë, ish-mesfushori i Napolit e kthen në gol. Chelsea festoi 3-1 dhe u rikthye për të fituar pas dy barazime, duke “përqafuar” Liverpool-in (që ka një ndeshje më pak) në vendin e dytë, 6 pikë prapa City të vendit të parë. Aston Villa mbetet në vendin e 22-të, në mesin e tabelës.