Saturday, February 24, 2024

Champions League, 12 skuadra kanë siguruar kualifikimin për 16-tëshe. Priten edhe katër të tjera

Lexo

90 minuta deri në përfundimin e fazës së grupeve të Champions League 2023/24. Para fillimit të ndeshjeve në datat 12 dhe 13 dhjetor, tashmë janë kualifikuar 12 skuadra. Mes këtyre edhe dy italianet, Interi dhe Lacio, ndërsa Napoli dhe Milani ia besojnë shpresat ditës së fundit. Shumë për skuadrën e Mazzarrit që do të kalonte edhe duke humbur me një gol diferencë ndaj Bragës në Maradona, shumë pak shpresa për kuqezinjtë, por matematika e lejon të besojë.

Skuadrat e kualifikuara si të parat e grupit

Bayern, Manchester City, Real Madrid, Arsenal

Skuadrat e kualifikuara si të dytat e grupit

Leipzig, PSV

Skuadrat e tjera të kualifikuara

Inter, Lazio, Real Sociedad, Atletico Madrid, Borussia Dortmund, Barcelona.

Shorti për raundin e parë me eliminim direkt të edicionit 2023/24 do të hidhet në Nyon, në selinë e UEFA-s, të hënën më 18 dhjetor në orën 12:00.

GRUPI A

Kualifikohet në 16-she: Bayern

Vendi i parë: Bayern (13 pikë)

Vendi i dytë: të gjitha ekipet e tjera kanë një shans. Nëse ka një fitues mes Kopenhagen (5 pikë) dhe Galatasaray (5), do të jetë i dyti. Në rast barazimi, Manchester United (4) mund të përparojë duke mposhtur Bayernin. Nëse Djajtë e Kuq nuk fitojnë dhe ndeshja tjetër përfundon në barazim, Kopenhagen do të avancojë.

Vendi i tretë: të gjitha të mundshme, përveç Bayernit

Ndeshjet e fundit (12 dhjetor, ora 21:00): Manchester United-Bayern, Kopenhagen-Galatasaray.

GRUPI B

Kualifikohet në 16-she: Arsenali

Vendi i parë: Arsenali (12 pikë)

Vendi i dytë: PSV (8 pikë)

Vendi i tretë: Lens (5 pikë) ose Sevilja (2) me favoritët francezë me dy rezultate nga tre të disponueshme në përballjen direkte.

Ndeshjet e fundit(12 dhjetor, ora 18:45): Lens-Seville dhe PSV-Arsenal.

GRUPI C

Kualifikohet në 16-she: Real Madrid

Vendi i parë: Real Madrid (15 pikë)

Vendi i dytë: Napoli (7) ose Braga (4). Të kaltërit janë shumë favoritë, sepse për të kapërcyer skuadrën e Mazzarrit, portugezët do të duhet të fitojë në Maradona me dy gola diferencë.

Vendi i tretë: Napoli, Braga ose Union Berlin (2). Për të kapërcyer Bragën, gjermanët duhet të fitojnë kundër Real Madridit dhe të shpresojnë që Napoli të mundë Bragën

Ndeshjet e fundit (12 dhjetor, ora 21:00): Napoli-Braga, Union Berlin-Real Madrid.

GRUPI D

Të kualifikuar në 160-she: Real Sociedad dhe Inter

Vendi i parë: Garojnë Real Sociedad (11 pikë) dhe Inter (11). Zikaltërit mund të arrijnë objektivin e tyre duke mposhtur spanjollët në San Siro. Me çdo rezultat tjetër ata do të ishin të dytët.

Vendi i dytë: mes Interit dhe Real Sociedadit

Vendi i tretë: Salzburg (4 pikë) ose Benfica (1). Për t’u kualifikuar në play-offin e Europa League, portugezët duhet të fitojë 3-0 ndeshjen direkte në Austri.

Ndeshjet e fundit(12 dhjetor, ora 21:00): Inter-Real Sociedad dhe Salzburg-Benfica.

GRUPI E

Të kualifikuar në 16-she: Atletico Madrid dhe Lazio

Vendi i parë: Atletico Madrid (11 pikë) dhe Lazio (10) janë në garë dhe do të garojnë më 13 dhjetor në Civitas Metropolitano në Madrid. Spanjollët kanë dy nga tre rezultate në favor të tyre. Lazio do të duhet të fitojë për t’i kaluar.

Vendi i dytë: mes Atletico Madridit dhe Lazios

Vendi i tretë: Feyenoord (6 pikë) tashmë është kualifikuar në Europa League

Eliminohet: Celtic

Ndeshjet e fundit (13 dhjetor, 21:00): Atletico Madrid-Lazio dhe Celtic-Feyenoord.

GRUPI F

Të kualifikuar në 16-she: Borussia Dortmund

Vendi i parë: Garojnë Borussia Dortmund (10 pikë) dhe Paris Saint Germain (7). Ditën e fundit do të garojnë në Gjermani dhe vetëm me fitore skuadra e Luis Enrique do të mund të kalojë gjermanët në renditje.

Vendi i dytë: të gjitha skuadrat janë ende në garë. Për ta marrë atë, Milani (5 pikë) do të duhet të fitojë në Neëcastle (5) dhe të shpresojë që Borussia të fitojë kundër PSG. Nga ana tjetër, Neëcastle mund të kualifikohet duke kaluar PSG-në në renditje nëse mposht Milanin dhe parisienët nuk fitojnë në Dortmund.

Vendi i tretë: ai mes PSG-së (që nëse nuk kualifikohet në 16-she, matematikisht do të jetë në Europa League, Neëcastle dhe Milan. Kuqezinjtë, megjithatë, absolutisht duhet të fitojnë në Angli.

Eliminohet: një mes Neëcastle dhe Milan

Ndeshjet e fundit (13 dhjetor, ora 21:00): Borussia Dortmund-PSG dhe Neëcastle-Milan.

GRUPI G

Të kualifikuar në 16-she: Manchester City dhe Leipzig

Vendi i parë: Manchester City (15 pikë)

Vendi i dytë: Leipzig (9)

Vendi i tretë: Young Boys (4) që do të luajnë në Europa League

Eliminohet: Crvena Zvezda (1)

Ndeshjet e fundit(13 dhjetor, ora 18:45): Leipzig-Young Boys dhe Crvena Zvezda -Manchester City.

GRUPI H

Të kualifikuar në 16-she: Barcelona

Vendi i parë: Barcelona (12 pikë) ose Shakhtar (9). Ukrainasit mund ta kalojnë Barcelonën nëse mposhtin Porton dhe në të njëjtën kohë Barcelona humbet me Antëerp. Por, përveç kësaj, do të duhet të përmbysin golavarazhin, i cili për momentin i sheh poshtë në krahasim me katalanasit: 0 kundër +7.

Vendi i dytë: Barcelona, ​​Porto (9 pikë) ose Shakthar. Me Barcelonën pothuajse me siguri të parën, dy skuadrat e tjera do të garojnë për kualifikimin në raundin e 16-shes në përballjen direkte në Do Dragao. Me portugezët që kanë dy nga tre rezultate në favor të tyre

Vendi i tretë: Porto ose Shakhtar në Europa League

Eliminuar: Antëerp (0 pikë)

Ndeshjet e fundit (13 dhjetor, ora 21:00): Porto-Shakhtar dhe Antëerp-Barcelona.

 

- Advertisement -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Të fundit

- Advertisement -spot_img