Çiklizëm-Vllaznia prodhim talentesh të rinj

Lexo

(Video) Turneun Mbarëkombëtar, “Nikolin Karroca” e fiton Drita e Gjilanit. Sportistët më të mirë shpallen” Alban Haziri i Dritës dhe Jorni Egerci i Vllaznisë

 Klubi i Handballit Drita, Gjilan është shpallur fitues i Turneut të 3-të mbarëkombëtar të handballit, aktivitet i organizuar në...

Da Silva: “Jam shumë i lumtur për këtë titull, në Shqipëri kam fituar edhe një Kupë me Vllazninë. Kam vend për tatuazh edhe për...

Sulmuesi i Partizanit, Viktor Da Silva u shpreh i lumtur pas fitimit të titullit kampion:“Jam shumë i lumtur për...

Deliallisi: “Për ne nuk ka festë akoma, të ulim kokën e vazhdojmë punën për ndeshjen e radhës”

Pas humbjes së sotme ndaj Tiranës 1-2, Erzeni e mbylli kampionatin në vendin e 8-të të rendijtes dhe tashmë...

Në Shkodër, çiklizmi ka qënë vazhdimisht i dorës së parë. Breza të tërë figurash të njohura duke filluar nga Muriqët, Fadili, Ganiu, Ruzhdiu, Fuati dhe për të vijuar me Tafilët, Agimin e famshëm dhe Sytkiun, Brahim Sykjen, Leonard Kolen e të tjerë, me trofetë e shumtë të fituar i kanë dhënë lavdinë e duhur qytetit verior.

Ndërkohë, aktualisht kemi të bëjmë me një tjetër grup po aq të talentuar talentesh dhe kjo falë punës mjaft të mirë që po bën me brezin e ri trajneri Leonard Kola. Bruno Kolajt, Astrit Kronajt, Gjergj Zefit, tashmë të afirmuar si fitues trofesh i shtohen edhe emra të tillë si Mateo Balaj dhe Servet Kastrati, dy të rinj 16 vjeçar të cilët kanë marrë përsipër të ecin në gjurmët e kolëgëve të tyre kampionë.

Dy çiklistët në fjalë ishin protogonistë të garave të fundit kombëtare të vlefshme për Kupën e Shqipërisë. Me një pedalim perfekt prej profesionisti, shtatlarti Mateo Balaj sfidon të gjithë konkurentët e etapes së vështirë Kavaje-Divjake-Lushnje 69 km e gjatë duke mbërritur i pari në finish, ndërkohë që kolegu i tij po aq i talentuar bëri të njëjtën gjë duke fituar në etapen e parë, por  një vendim i padrejtë i gjyqtarisë e spostoi më pas në vendin e tretë. Me atë çfarë paraqiten Balaj dhe Kastrati në garat e Kupës së Shqipëisë treguan se Vllaznia është një burim i pashtershëm talentesh duke dhënë garancitë e duhura që çiklizmi shkodran do të vijojë të jetë përherë në majat më të larta të çiklizmit shqiptar.

 

- Advertisement -

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Të fundit

- Advertisement -