Saturday, May 18, 2024

Derbi Veleçiku-Murlani, që në javën e parë të Kategorisë së Dytë / Hidhet shorti i sezonit 2022-2023

Lexo

Është hedhur këtë të hënë shorti për edicionin 2022-2023 të kampionatit të Kategorisë së Dytë, që do të ngrejë siparin duke nisur nga 1 tetori.

Në shortin e hedhur, klubet pjesëmarrëse u njohën me kundërshtarët respektivë të çdo jave për këtë edicion të ri, në të dyja grupet A dhe B, që do të tentojnë ngjitjen për në Kategorinë e Parë.

Nga Kategoria e Dytë në atë të Parën do të ngjiten automatikisht fituesit e grupeve A dhe B. Sipas skemës së riformatuar këtë edicion, e renditura nga vendi i dytë në vendin e pestë në secilin grup do të luajnë ndeshje play-off për të përcaktuar skuadrën që do të ndeshet me vendin e 9-të dhe të 10-të të Kategorisë së Parë, ku skuadra e vendit të dytë do të luajë me ekipin e renditur në vendin e pestë, ndërsa skuadra e renditur në vendin e tretë në klasifikim do të përballet me ekipin e renditur në vendin e katërt.

Më pas, skuadra fituese e dalë nga këto ndeshje në grupin A do të ndeshet me skuadrën e renditur në vendin e 9-të në Kategorinë e Parë në një fushë asnjëanëse, ndërsa ekipi fitues i dalë nga këto ndeshje në grupin B do të ndeshet me skuadrën e renditur në vendin e 10-të në Kategorinë e Parë në fushë asnjëanëse.

Në Grupin A bëjnë pjesë skuadrat: Vora, Gramshi, Veleçiku, Murlani, Iliria, Sopoti, Shënkolli, Ada, Naftëtari, Bulqiza dhe Valbona. Në këtë grup bie në sy se që në javën e parë kemi përballjen në mes Veleçikut dhe Murlanit, derbi shkodran. Skuadra këto që u ndeshen pak ditë më parë për turin paraeleminator të Kupës së Shqipërisë duke nxjerrë fitues ekipin koplikas që u kualifikua për në turin tjetër.

Nga ana tjetër, në Grupin B bëjnë pjesë skuadrat: Shkumbini, Pogradeci, Butrinti, Maliqi, Labëria, Devolli, Tepelena, Memaliaj, AF Luftëtari, Albpetrol, Delvina, AF Elbasani.

GRUPI A-Java e parë

Vora– Shënkolli

KF Gramshi – KF Sopoti

Iliria – KF Ada

Veleçiku – Murlani

KF Naftetari– FC Bulqiza

 

GRUPI B-Java e parë

Maliqi – FK Tepelena

KF Pogradeci – KF Devolli

KF Delvina – Labëria Fc

KF Butrinti – KS Shkumbini

FK Memaliaj – SHS Albetrol

AF Elbasani – AF Luftëtari

Njihuni më poshtë me kalendarin e plotë për të dyja grupet:

Kalendari i ndeshjeve Kategoria e Dyte Gr A 22-23

Kalendari i ndeshjeve Kategoria e Dyte Gr B 22-23

 

- Advertisement -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Të fundit

- Advertisement -spot_img