Monday, April 15, 2024

Egantia skuadra surprizë e këtij sezoni, shifra të rritura ndjeshëm për rrogozhinasit

Lexo

“Abissnet Superiore” këtë sezon ka sjell jo pak surpriza, teksa rezultatet surprizë thuajse nuk kanë munguar asnjë javë. Egnatia është skuadra që ka surprizuar në këtë sezon. Rrogozhinasit ndodhen në vendin e tretë pas dy ekipeve të kryeqytetit, Tiranës dhe Partizanit.

Ky është viti i tretë që Egnatia garojn në Superligë. Debutimin e kanë bërë në sezonin 2004-2005, ku pas 28 javësh arritën të grumbullonin 22 pikë. Në po kaq ndeshje sezonin e kaluar grumbulluan 31 pikë, ndërsa këtë vit kanë 42 pikë, plot 9 pikë më tepër.

Rrogozhinasit kanë përmirësuar edhe shifrat e golave të shënuar. Në sezonin 2004-2005 morën 6 fitore ku shënuan 19 gola, sezonin e kaluar 7 dhe gjetën rrugën e rrjetës 25 raste, kurse në këtë aktualin plot 11-të 3 pikësha dhe 35 rrjeta të tundura.

Statistika këto që tregojnë se Egnatia mund të bëjë gjëra të mëdha. si për t’i shtuar edhe dozën e “entuziazmit” është edhe Conference League. Rrogozhinasit janë 1 hap larg kualifikimit në Europë për herë të parë në historinë e klubit. Kujtojmë se djemtë e Edlir Tetovës bënë arritje historikë edhe në Kupën e Shqipërisë, ku tashmë janë kualifikuar në gjysmëfinalen e këtij turneu.

- Advertisement -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Të fundit

- Advertisement -spot_img