Monday, July 15, 2024

Euro 2020-Dita e gjashtë-Grupi A/Turqia humbet me Uellsin 2 me 0, mbështetja e presidentit Erdogan në tribunë nuk jep rezultatin e duhur

Lexo

Turqia thuajse jashtë Europianit. Humbja e sotme me Uellsin ishte fatale për kombëtaren turke, e cila në një farë mënyre nuk arriti të shfrytëzojë edhe praninë e presidentit Rexhep Taip Erdogan, në tribunën e stadiumit “Olympic” në Baku.

Ndeshja e luajtur për llogari të Grupit A që sipas radhës është e dyta, ka përfunduar me rezultatin 2 me 0 në favor të Uellsit, i cili bën një hap të mirë drejt kualifikimit për në fazën tjetër. Ndërkohë, me këtë humbje, e dyta radhazi pas asaj me Italinë, kombëtarja duket se ka firmosur përfundimisht largimin nga finalet e Kampionatit Europian 2020.

Fitorja e Uellsit lindi në boshtin Bale-Ramsey: lojtari i Juventusit humbet dy mundësi(në 9 ‘dhe 24′) në shpikjet e ish-lojtarit të Real Madrid, por nuk gabon në 42’ gjithmonë i servirur nga partneri i tij. Në 61’ Bale humbet një penallti. Në 95 ’ Roberts mbyll të gjitha llogaritë. Turqia është e dorëzuar.

- Advertisement -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Të fundit

- Advertisement -spot_img