Monday, June 24, 2024

Euro 2020-Dita e Katërt/Fillim i mbarë për Sllovakinë, mund Poloninë 2 me 1

Lexo

Në Shën Petersburg, një autogol nga Szczesny dhe barazimi i Linetty, përveç golit të fitores nga mbrojtësi i Interit: 2-1

Në ditën e parë të grupit E të Euro 2020 Sllovakia përmbys parashikimet dhe kalon pengesën Poloni, 2-1 në një lojë të gjallë dhe të paparashikueshme. Në Shën Petersburg, një lojë e shkëlqyer nga Mak në minutën e 18-të çoi në autogol portierin Szczesny, por 30 sekonda pas fillimit të pjesës së dytë Linetty shënoi golin e barazimit. Kartoni i verdhë i dyfishtë i Krychoëiak në minutën e 62-të komplikon planet e Sousa dhe në minutën e 68-të Skriniar shënoi golin e ndeshjes.

Euro 2020 fillon keq për ekipin e trajnerit Sousa, i cili u përpoq të ngrejë në këmbë një ndeshje të komplikuar, por përfundon duke paguar naivitetin e të besuarve të tij, duke parë veten të detyruar të kapërcejnë dy angazhimet e mbetura, me Spanjën dhe Suedinë.

Njeriu më i pritur në Shën Petersburg ishte padyshim sulmuesi Leëandoëski por, çuditërisht,  skuadra e Tarkoviç dhuroi surprizën e madhe. Autogoli nuk është një episod, sepse formacioni i Sousa vazhdon të luftojë, i vendosur nën presion së pari nga një sllallom i Haraslin dhe më pas nga një gjuajtje nga Kucka.

Polonia në pjesën e dytë vendos barazpeshën me  Linetty 46’ dhe duket se ka dëshirë dhe energji për të përfunduar përmbysjen, por në minutën e 62-të një naivitet i papritur i Krychoëiak komplikon gjithçka, duke e lënë skuadrën në inferioritet numerik.

Efekti i dëbimit është i menjëhershëm në qëndrimin e ekipeve dhe në 68 ‘ edhe në rezultat, sepse një goditje nga këndi e Hamsik e gjen Skriniar të lirë, dhe goditjen e tij është e saktë. Sllovakia kështu shijon një fitore befasuese.

- Advertisement -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Të fundit

- Advertisement -spot_img