Wednesday, May 22, 2024

Euro 2020-Dita e nëntë/E ndez goli i Ronaldos, por Portugali-Gjermani mbyllet 2 me 4

Lexo

CR7 hapi ndeshjen, gjermanët përmbysën gjithçka falë autogolëve të Ruben Dias dhe Guerreiro. Havertz dhe Gosens plotësuan pokerin. Shënon edhe Diogo Jota

Në ditën e dytë të Grupit F të Euro 2020, Gjermania mundi Portugalinë me rezultatin 4-2, duke harruar humbjen  në ndeshjen hapëse, atë ndaj Francës dhe ngjitet në kuotën e tri pikëve. Në Mynih, gola dhe spektakël. CR7 (15 ‘) hap vallëzimin, pastaj ekipi i Loeë reagon falë një super Gosens dhe pokeri shfaqet në tabelën elektronike. Autogolat e Ruben Dias dhe Guerreiro (35 ‘dhe 39′) përmbysin gjithçka në katër minuta, pastaj Havertz (51′) dhe Gosens (60’) rrumbullakosin rezultatin. Edhe Diogo Jota (67 ‘) shënoi gjithashtu.

Portugalia-Gjermania premtoi shkëndija dhe i dha. Gjashtë gola, emocione dhe argëtim. Pas një fillimi të vështirë, janë gjermanët ata që marrin rezultatin e plotë në Mynih kundër CR7 & Co. dhe mbajnë gjithçka për diskutim në grup deri në minutën e fundit. Emrat në dorë, protagonist i madh i ndeshjes është Robin Gosens. Në një pasdite magjike, anësori i Atalantës shënon një gol kryevepër të anulluar, një autogol të provokuar, një asistim dhe një gol të rregullt me ​​kokë.

Të gjithë japin ndjesinë e dallueshme të dominimit shumë larg në anën e tij dhe për të qenë me të vërtetë arma shtesë e kësaj Gjermanie. Nga ana tjetër, Ronaldo i zakonshëm nuk ishte i mjaftueshëm për Portugalinë, gjithmonë i gatshëm për të goditur, por gjithashtu shpesh pak i ndihmuar nga shokët e tij në manovër. Një poker i vështirë për t’u tretur për lusitanët, të cilët tani do të duhet të luftojnë me Francën ditën e fundit.

- Advertisement -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Të fundit

- Advertisement -spot_img