Monday, July 15, 2024

Euro 2020-Dy beteja të tjera sot për një biletë çerekfinaliste, Angli – Gjermani dhe Suedi – Ukrainë

Lexo

Nga dita në ditë, Euro 2020 po i rritë akoma më shumë emocionet e përballjeve të protagonistëve që pu luajnë në raundin e 16-tëshes prej të cilit dalin 8 më të mirat për të vijuar betejën në çerekfinale. Dhe, duke parë çiftet e ditës së sotme, sidomos atë Angli-Gjermani që luhet në orën 18.00, me plot të drejtë duhet thënë se një nga kulmet që ka dhuruar deri më tash Europiani është dueli I këtij çifti, i konsideruar si finale e parakohshme.

18:00: Angli – Gjermani (Londër)

Stadiumi Wembley do të presë dy nga favoritët e titullit që do të garojnë për një vend në çerekfinale. Nëse turnet fitohen me mbrojtje, atëherë Anglia mund të jetë e sigurt përpara ndeshjes kundër Gjermanisë, pasi ka mbajtur një ecuri të pastër tri herë në Grupin D, të cilin “Tre Luanët” e dominuan me 7 pikë. Përballë një mbrojtjeje të padepërtueshme, megjithatë, anglezët deri më tani kanë shënuar vetëm dy gola me Raheem Sterling, autor i golave ​​vendimtar kundër Kroacisë dhe Republikës Çeke.

Nga ana tjetër, Gjermania ka pasur rezultate të përziera. Pasi u mposhtën nga Franca në ndeshjen hapëse të Grupit F, gjermanët mundën Portugalinë 4-2 në pjesën e dytë dhe më pas barazuan në një rikthim 2-2 kundër Hungarisë në të tretën, falë një goli të vonë nga Leon Goretzka, i cili i kualifikoi ata në raundin e dytë . Me reputacion si specialist i turneut, a do të jetë në gjendje Gjermania të fitojë edhe një herë kundër një kundërshtari historik si Anglia? Gjermania është në shtatë ndeshje e pamposhtur kundër Anglisë në Ëembley (pesë fitore, dy barazime); gjermanët nuk kanë humbur që nga ajo disfatë 2-0 në një miqësore në mars 1975. Humbja e tyre e fundit zyrtare ndaj Anglisë ishte në finalen e Kupës së Botës 1966.

21:00: Suedi – Ukrainë (Glasgow)

Pas dy emrave të mëdhenj në futbollin europian, është rradha e dy zbulimeve kryesore të turneut që do të garojnë në Glasgoë në mbrëmje. Suedia ka impresionuar në debutim, duke barazuar 0-0 ndaj Spanjës së vlerësuar në Sevilje dhe më pas ngriti ambiciet e tyre me fitore kundër Sllovakisë dhe Polonisë që i dhanë vendin e parë në Grupin E. Ndër të paktat skuadra të pamundura të turnout, skandinavët janë mirë të organizuar në mbrojtje dhe konkret në sulm, ku udhëhiqen nga Emil Forsberg, autor i tre golave.

Ukraina gjithashtu ka individualitete të forta në sulm me Roman Yaremchuk dhe Andriy Yarmolenko që kanë shënuar nga dy gola. Skuadra e Andriy Shevchenko u kualifikua si një nga të tretat më të mira pas dy humbjeve dhe një fitoreje në Grupin C, por rikthimi i tyre spektakolar kundër Hollandës(në fund rezultoi i kot) provoi se ukrainasit mund të jenë të vështirë për këdo nëse janë në ditën e tyre. Suedia aktualisht është në një seri prej tetë ndeshjesh pa humbje në 2021, me barazimin e vetëm në këtë sekuencë që vjen në ndeshjen hapëse të EURO 2020 kundër Spanjës.

- Advertisement -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Të fundit

- Advertisement -spot_img