Thursday, November 30, 2023

Euro 2020-Lukaku tremb Ronaldon, rekordi i golave është në rrezik!

Lexo

Sulmuesi belg po udhëton me një mesatare të çmendur që së shpejti mund të shqetësojë kampionin portugez, dy gola larg rekordit absolut

Falë golit të shënuar në 15 ’ të Portugalisë-Gjermanisë (loja më pas përfundoi 2-4) Cristiano Ronaldo, njeriu i rekordeve, arriti 107 gola me ekipin kombëtar. Portugezi është vetëm dy gola larg rekordit të vendosur nga Ali Daei, iraniani që shënoi 109 gola.

Gjithçka duket se është në tatëpjetë për CR7, një kampion i cili, ashtu si Messi, duket se pushton rekorde të pakonkurrueshme. Por sulmuesi i Juves duhet të jetë i kujdesshëm dhe të shikojë pas shpine, ku ka një gjigand belg prej 1.91 metrash për 93 kilogramë: Romelu Lukaku.

Gjithçka fillon nga supozimi se Lukaku është 28 vjeç, 8 më pak se 36-vjeçari Cristiano Ronaldo. Në 95 ndeshje me Belgjikën, sulmuesi i Interit krenohet me 62 gola, ndërsa CR7 shënoi në 100 ndeshjet e tij të para me Portugalinë as 40 gola.

Nëse ai do të ruante të njëjtën mesatare dhe të njëjtën qëndrueshmëri, prandaj, Lukaku së shpejti mund të bëjë kundër-parakalimin dhe të “djegë” rekordin që CR7 ende nuk ka arritur,  duke mundur Ali Daei.

- Advertisement -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Të fundit

- Advertisement -spot_img