Thursday, July 18, 2024

Euro 2024-Shtypi italian “masakron” Kombëtaren: Të paaftë, shkoni punoni tokën!

Lexo

Eliminimi i Italisë në fazën e 1/8-ave është pasuar nga një fortunë e vërtetë në medie. Në veçanti shtypi italian ka qenë mjaft kritik me kampionët në fuqi të kompeticionit për mënyrëbn se si u eliminuan një ditë më parë nga Zvicra e Xhakës.

“Gazzetta dello Sport” ishte kritike, por e kursyer duke zgjedhur si titull kryesor: “Gjithçka për t’u bërë nga e para”.

Ndërsa “Corriere dello Sport” rëndon dozat e akuzës duke zgjedhur si titull të parë: “Një turp. Në Berlin të kaltrit prekin fundin”.

Për të përditshen sportive “Tuttosport” eliminimi i Italisë ishte një “Faliment kombëtar. Italia merr leksione futbolli nga Zvicra. Sistemi është për tu ribërë”.

Sa i përket gazetave politike “Corriere della Sera” zgjodhi këto fjalë për të përshkruar atë çfarë ndodhi në Berlin: “Italia në copa, e mundur dhe e poshtëruar”.

“La Stampa” zgjedh një titull në lidhje më ngjyrën karakteristike të formacionit italian: “E kaltër në terr”.

Titulli më i rëndë ishte ai i “Libero”-s: “Të paaftë. Shkoni punoni tokën”.

 

- Advertisement -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Të fundit

- Advertisement -spot_img