Saturday, May 18, 2024

Europiani i 21 vjeçarëve. Ukraina fiton dhe shkon në çerekfinale, barazojnë Gjeorgjia dhe Portugalia

Në grupin B, Ukraina mundi Rumaninë në finale. Në grupin A, lusitanët nuk shkojnë përtej barazimit 1-1 ndaj Holandës, Gjeorgjia arrin të barazojë me Belgjikën pas disavantazhit të dyfishtë

Dita e dytë e fazës së grupeve të Kampionatit Evropian nën 21 vjeç, që po vjen për shikuesit në ekranin e RTSH, sigurisht që ka dhënë rezultate interesante. Në grupin A, Gjeorgjia u pozicionua në komandë me një barazim surprizues (2-2) ndaj Belgjikës: ‘Djajtë e Kuq’ fluturuan 2-0 në pjesën e parë falë golave të De Cuyper (15′) dhe Ramazani (38′). Bardhekuqtë reaguan në pjesën e dytë, shkurtuan distancën me Tsitaishvilin (52′), për të gjetur golin e barazimit me Guliashvilin në minutën e 87-të.

Kombëtarja e trajnerit Svanadze pushton kështu majën (e para me 4 pikë) pikërisht para Belgjikës, e cila rritet në 2 pikë. Holanda (2) dhe Portugalia (1) nuk shkuan përtej një barazimi 1-1: avantazhi portugez me Andre Almeida të Valencias në pjesën e parë (20′) dhe barazim portokalli në pjesën e dytë, nënshkruar nga sulmuesi i Ajax-it, Brobbey (78′).

Në grupin B, Ukraina pushtoi kreun me pikë të plota duke mposhtur Rumaninë në fotofinish: ndeshja u vendos nga autogoli i mbrojtësit Dican në minutën e 89-të, duke siguruar kështu një vend në çerekfinale të kompeticionit. Ndeshja e shumëpritur mes Spanjës dhe Kroacisë mbyll ditën: ‘Furitë e Kuqe’ kthehen nga 3-0 e pastër me të cilën mundën rumunët në debutimin e tyre. Nga ana tjetër, skuadra e Skocic dëshiron të kompensojë humbjen e pësuar ndaj verdhebluve të trajnerit Rotan në ditën e parë të fazës së grupeve.