Finale durrsake, Teuta mund Goga Basket 90-84 dhe fikton Kupën e Shqipërisë

Lexo

Liga e kampioneve-Eleminohet Barcelona. Bajerni dhe Benfika kalojnë në 16-she

Mundet edhe në Mynih, Benfika nuk gabon ndaj Dinamos së Kievit, siguron turin e 16-shesJanë luajtur të mërkurën 8...

“Dritë jeshile” për korçarët, Skënderbeu mund Egnatian, dhe këmben vendet me rrogozhinasit

Tre pikë të arta për Skënderbeun të fituara përballë një kundërshtari direkt për mbijetese si Egnatia do të thotë...

Pas Partizanit në basketboll për femra që mundi në finale Flamurtarin dhe u shpall fitues i Kupës së Shqipërisë, është Teuta që e meriton një trofe të tillë për meshkuj. Ka qenë një finale e tëra durrsake, Teuta-Goga Basket, përballja mes të cilëve u luajt mbrëmjen e së enjtes në Arenën Sportive “Dhimitraq Goga” në Durrës, aty ku sipas marrëveshjes së Federatës Shqiptare të Basketbollit me ekipet pjesëmarrëse u luajtën edhe gjitha ndeshjet e tjera kualifikuese, për femra dhe meshkuj.

Referuar kronikës së lojës, Teuta e ka nisur më mire lojën, duke e fituar 10-minutëshin e parë 23-11. Ndonëse Goga Basket është kundërpërgjigjur, duke e fituar 10-minutëshin e dytë 23-16, është Teuta që shkon në pushimin e madh midis dy gjysmave duke kryesuar 39-34. 10-minutëshi i 3-të është mbyllur në barazim 24-24, por Teuta e mbron epërsinë, duke e fituar 10-minutëshin e 4-t dhe të fundit 27-26 dhe gjithë ndeshjen me rezultatin 90-84 dhe bashkë me të edhe trofeun e Kupës së Shqipërisë në basketboll për meshkuj.

Ashtu si edhe për finalen e femrave, në ceremoninë përmbyllëse të aktivitetit ishin të pranishëm drejtuesit më të lartë të FSHB, presidenti Avni Morina dhe sekretari Korab Llazani, të cilët i dorëzuan ekipit të Teutës, trofeun e Kupës së Shqipërisë.

- Advertisement -

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Të fundit

- Advertisement -