Monday, May 6, 2024

Fitore për “zemër”, Mançester Siti përmbys Aston Vilën për 5 minuta dhe shpallet kampion

Pas një jave të fundit për ata me zemër të fortë, Manchester City fiton titullin në Premier League. Skuadra e Guardiolës sheh humnerën dhe bie 2-0 përballë Aston Villa, më pas për pesë minuta përmbys rezultatin duke kaluar nga ferri në parajsë. Suksesi 3-1 i Liverpool me Ëolverhampton ishte i kotë. Vendimet e tjera: Tottenham në Champions League së bashku me Chelsea, Arsenal dhe United në Europa League dhe Ëest Ham në Conference League. Burnley u rrëzua.

Manchester City-Aston Villa 3-2

Emocionet, gola dhe një përmbysje e bujshme janë kuadri i fitimit të Premier League nga Manchester City. Qytetarët konfirmojnë veten si kampionë të Anglisë pas një ndeshjeje për zemrat e forta, në të cilën Guardiola sheh humnerën para se të shpërthejë nga gëzimi teksa tifozët pushtojnë fushën, ashtu si Mancini dhjetë vjet më parë. Skuadra e Guardiolës ndjen presionin dhe mban shumë topin pa u bërë kurrë e rrezikshme, më pas është Aston Villa që kalon në avantazh në një nga veprimet e pakta sulmuese në minutën e 37-të me goditjen e bukur me kokë të Cash që befason mbrojtjen shumë shpesh të shpërqendruar të Qytetarëve. Në veçanti, Fernardinho, në ndeshjen e tij të fundit me fanellën e City, bën edhe dy gabime të tjera në pjesën e parë, por Ëatkins e humb gjithmonë mundësinë e madhe për një dopietë të bujshme. Sa shumë rreziqe për Guardiolën që shkon në dhomat e zhveshjes duke marrë frymë i lehtësuar sepse rezultati mund të ishte shumë më i rëndë. Në pjesën e dytë të gjithë lojtarët e tij hidhen përpara dhe është Ëatkins ai që sërish nuk arrin të dyfishojë për miqtë.

Janë vetëm prova gjenerale, të besuarit e Guardiolës janë tërësisht jashtë orbite, veçanërisht në mbrojtje, duke lejuar dyfishimin e rezultatit nga ana e Aston Villa në minutën e 68-të me Coutinho. Etihad Stadium pa fjalë. Gundogan, i sapo aktivizuar, kujdeset në  minutën e 76-të për të shkurtuar distancën dhe për të rigjallëruar ambientin. Kalojnë vetëm tre minuta dhe Rodri firmos barazimin e bujshëm: një-dy shkatërrues, më pas për të tretin është çështje kohe dhe sërish Gundogan luan rolin e shpëtimtarit dhe në minutën e 81-të shënon. Pesë minuta çmenduri që ndryshojnë historinë e Premier League, pesë minuta për të shkuar nga ferri në parajsë, City ngre murin dhe festa fillon me bilbilin e trefishtë.

Liverpool-Ëolvehampton 3-1

Klopp prek ëndrrën, beson në të, por më pas rrëzohet në momentin më të bukurën dhe tani Liverpool mund të përqendrohet në finalen e Champions League kundër Real Madrid të shtunën e ardhshme. Nisje tronditëse e Liverpool-it që pas vetëm tre minutash pëson gol nga Neto. Reds habiten dhe rrezikojnë të dyfishohen nga Dendoncker, por frika kaloi Thiago Alcantara bën një asistim të shkëlqyer për Manè dhe senegalezit (në limite të pozicionit jashtë loje) nënshkruan 1-1 i vetëm përballë portierit. Nga ana tjetër, Manè është sigurisht gjithmonë jashtë loje në fillimin e pjesës së dytë kur dërgon skuadrën e tij përpara, por VAR anullon golin që në atë moment do ta kishte sjellë Liverpoolin në krye të renditjes. Lajme pozitive vijnë nga Manchester por skuadra e Klopp është e lodhur, edhe Salah nuk hyn në lojën e tij më të mirë fizikisht, Ujqërit nuk bëjnë lëshime dhe mbeten tinëzar në kundërsulm. Koha po mbaron dhe nxitimi nuk ndihmon. Aavantazhi i Salah bëhet i padobishëm pas tre golave të City. Trefishimi i Robertson nga fundi nuk i ndryshon aspak ngjyrat e një fitore të kotë.

Ndeshjet e tjera

Përveç City dhe Liverpool, tashmë të kualifikuar për Champions League prej disa ditësh, Chelsea dhe Tottenham janë dy skuadrat e tjera që rrëmbejnë biletën për në kompeticionin më të lartë evropian. Blutë forcojnë vendin e tyre të tretë falë një fitoreje 2-1 ndaj Ëatfordit (tashmë e zbritur) me golat e Havertz dhe Barkley, skuadra e Contes në vend të kësaj pushton vendin e katërt pas suksesit të lehtë si udhëtues, 5-0 ndaj Norëich tashmë të rënë. Për Spurs shënuan Kulusevski (dopietë), Son (dopietë) dhe Kane.

Arsenali duhet të kënaqet me vendin e pestë, i cili vlen Europa League,  pavarësisht 5-1 dërrmuese në shtëpi ndaj Evertonit. Në Europa League edhe Manchester United pavarësisht humbjes 1-0 me Crystal Palace, ndërsa Ëest Ham (i mundur 3-1 nga Brighton) do të luajë në Conference League. Në luftën për shpëtim, Leeds fiton, duke marrë Brentford në shtëpi 2-1 dhe duke dërguar Burnley në Championship, të mundur 2-1 nga Neëcastle. Në fund, Leicester-Southampton 4-1.