Friday, April 19, 2024

Futboll Femra-Kombëtarja U16 humbet me Skocinë U16, UEFA Development

Lexo

Shqipëri U16-Skocia U16, 0-1

Formacioni i Shqipërisë U16: Lusia Krraba (GK), Gelda Kadiolli, Imelda Ara, Marina Rushaj, Meri Zekaj, Aishe Sulejmani, Ganie Memetaj, Albana Malaj, Samanta Hysa, Andrea Klleci, Neila Rakipaj.

Janë luajtur sot në “Shtëpinë e Futbollit“ takime e dyta të turneut “UEFA Development” U-16 për vajza. Ky turne organizohet në vendin tonë nga FSHF në bashkëpunim me UEFA-n dhe marrin pjesë Kombëtaret e Shqipërisë, Kosovës, Skocisë dhe Portugalisë.

Shqipëria e vajza u mund në ndeshjen e dytë ndaj Skocisë me rezultatin minimal 0-1.

Trajnerja Cyme Lulaj e nisi me këtë formacion titullar sfidën ndaj Skocisë: Lusia Krraba (GK), Gelda Kadiolli, Imelda Ara, Marina Rushaj, Meri Zekaj, Aishe Sulejmani, Ganie Memetaj, Albana Malaj, Samanta Hysa, Andrea Klleci, Neila Rakipaj.

Pavarësisht humbjes, Shqipëria e vajzave U-16 zhvilloi një ndeshje të mirë përballë Skocisë. Pjesa e parë e takimit u mbyll në barazim 0-0, ndërsa në fraksionin e dytë kuqezezat pësuan një gol në minutën e 72-të.

Shqipëria u mundua të reagonte dhe i shkoi shumë pranë golit të barazimit në minutën e 79-të, por topi u ndal në tranversë.

Edhe në minutat shtesë (90+1), Shqipëria ishte sërish shumë pranë barazimi, por goditja nga distanca u ndal në tranversë. Pavarësisht përpjekjeve të shumta për të barazuar sfidën, vajzat e Skocisë administruan avantazhin dhe takimi u mbyll 0-1.

Shqipëria e vajzave U-16 do të luajë ndeshjen e fundit në turneun “UEFA Development” të premten ndaj Portugalisë në orën 14:30.

Po sot në “Shtëpinë e Futbollit” u luajt ndeshja Portugali-Kosovë. Kjo sfidë përfundoi me fitoren e vajzave të Portugalisë 2-0.

Kalendari dhe rezultatet e ndeshjeve në turneun “UEFA Development“ U-16 për vajza:

11 mars

Skoci U-16 – Portugali U-16, 1-1 P(4-2)

Shqipëri U-16 – Kosovë U-16, 0-6

13 mars

Portugali U-16 – Kosovë U-16, 2-0

Shqipëri U-16 – Skoci U-16,     0-1

15 mars

Shqipëri U-16 – Portugali U-16, 14:30 “Shtëpia e Futbollit”, Tiranë

16 mars

Kosovë U-16 – Skoci U-16, 11:30 “Shtëpia e Futbollit”, Tiranë

 

- Advertisement -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Të fundit

- Advertisement -spot_img