Futboll Moshat / Ekipet e Akademisë Vllaznia humbin në kryeqytet. U-17 Shkëndija T-Vllaznia 3-1, U-19 Shkëndija T-Vllaznia 4-0

Lexo

Mbrëmja Gala “Më të mirët 2022”. Nga Vllaznia e futbollit femra, tek Gurishta dhe Hakaj, në formacionin e vitit, Shkodra me përfaqësim dinjitoz për...

Futbolli shkodran, për femra dhe meshkuj, pritet të ketë një përfaqësim dinjitos në mbrëmjen gala që Federata Shqiptare e...

(Pas ndeshjes) Xhevahir Kapllani, shpreh keqardhje për humbjen e Erzenit me Tiranën: Nuk ishte për 0-2!

Erzeni ka qënë dhe është një nga skuadrat më simpatike të Superiores së futbollit shqiptar, i cili me të...

(Pas ndeshjes) Mposhti Erzenin në transfertë, 0-2. Trajneri Shehi: Ekipi tregoi karakter!

Tirana, ia doli të fitonte 0 me 2 në transfertë me Erzenin në një ndeshje shumë të dyluftuar, për...

Kjo javë e Superligës së moshave për ekipet e moshave të Akademisë Vllaznia nuk ka shkuar si duhet. Të dy ekipet, U-17 dhe U-19 kanë luajtur në transfertën e kryeqytetit përballë Shkëndisë së Tiranës dhe janë mundur që të dy. 17 vjeçarët kanë humbur me rezultatin 3 me 1, ndërsa 19 vjeçarët me rezultatin 4 me 0. Për ekipin U-17, i cili në këtë sezon nuk ka qënë në pritshmëritë e duhur edhe mund të jetë pritur një humbje e tillë. Por, ajo që ka bërë më shumë përshtypje është humbja e pësuar me shifra të thella 4-0 nga ekipi U-19, i cili kryeson për javë të tëra kampionatin e kësaj grupmoshe në Grupin A.

Referuar kronikës së ndeshjes së 17 vjeçarëve duhet thënë se skuadra vendase e Shkëndisë së Tiranës ka kaluar shumë shpejt në avantazh, që në minutën e 3-të me autor Selmanin. Më pas nuk ka gol tjetër deri në mbyllje të pjesës së parë, e cila mbyllet kështu me rezultatin 1 me 0 për vendasit. Skuadra kuqeblu e drejtuar nga trajneri Brikeno Bizi bën përpjekjet e duhura për të reaguar në kërkim të gjetjes së golit të barazimit, por nuk ka forcën e duhur ta realizojë një gjë të tillë. Nga ana tjetër, Shkëndija arrin të shënojë edhe dy gola të tjerë në këtë pjesë loje, në të 50-tën me anë të Gjonajt dhe 67-tën me Kasmellarin duke e mbyllur të gjithë ndeshjen me fitore 3-1.

Pas 17 vjeçarëve, me humbje e kanë mbyllur takimin edhe 19 vjeçarët e Vllaznisë, të cilët pas një seri ndeshjes pozitive ndalen nga rivali direkt për kreun, Shkëndija e Tiranës. Skuadra e drejtuar nga trajneri Luan Zmijani ka pësuar 4 gola duke mos mundur të shënojë asnjë në portën kundërshtare.Pjesa e parë mbyllet me rezultain 1 me 0 për vendasit me gol të shënuar nga Konomi në minutën e 36-të. Ndërkohë, në 45 minutat e pjesës së dytë, Shkëndija shënon edhe tre herë të tjera me anë të Zunës me penallti në minutën e 58-të, Hahitit në të 68-tën si dhe Goga në minutën e 75-të duke vulosur fitoren 4 me 0 në favor të Shkëndisë së Tiranës.

Në takimet e tjera të kësaj jave, për grupmoshat U-17, Shkodra ka barazuar me Tiranën 0-0 dhe po ashtu në barazim, por me gola 1-1 mbyllet ndeshja Partizani-Laçi Ndërsa, për kategorinë U-19 kemi përsëri barazim të KF Shkodra 0-0 me Tiranën, ndeshje këto të luajtura në fushën sportive të Barbullushit. Ndërsa, Partizani mundi Laçin 4-2.

- Advertisement -

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Të fundit

Hasani, “zëvendëson” Xhixhën, i shënon dy gola Erzenit. Tirana, nis shkëputjen në krye të Superiores!

Erzeni-Tirana 0-2(Shënues: Hasani 83’, 90’+6’)Ashtu siç u parashikua, ndeshja e mbrëmjes, Erzeni-Tirana, e fundit për javën e 18-të të Kategorisë Abissnet ishte padyshim më...
- Advertisement -