Futboll-Superioria e moshave U-19, kryeson Vllaznia me 13 pikë

Lexo

Emocionuese! Sot në Koplik janë mysafir kampionët bardheblu. Kupa e Shqipërisë. Sot ora 15:00, 6 ndeshjet e fundit të turit të parë, mes tyre...

Veleçiku i Koplikut që aktualisht luan në Kampionatin Kombëtar të kategorisë së dytëtë futbollit shqiptar, sot pret si vizitor...

Çikalleshi: Kjo kombëtare duhet ndryshuar. Nëse është e nevojme, duke filluar edhe prej meje!

Ka luajtur në fushë për shumë minuta, madje këtë radhë ndaj Islandës me shiritin e kapitenit në krah. Në...

Analiza e Rejës. Justifikime, marrje përgjegjësie dhe gati të ulet me Dukën për vazhdimësinë e tij në krye të kuqezinjëve

I gjendur në një breshëri kritikash për paraqitjen zhgënjyese të kombëtares shqiptare, përfshirë edhe këtë fundit me Islandën, tekniku...

Krahas Kategorisë Superiore të të rriturve, kjo mesjavë ka pasur në program edhe ndeshjet e  futbollit të moshave të kategorisë Superiore, java e pestë. Për kategorinë e moshës U-19, figurën më të mirë sportive po e bën ekipi i Vllaznisë, i cili pas fitores kësaj jave në transfertë me Dinamon 0-8 kryeson e vetme tabelen e klasifikimit me 13 pikë. Kuqeblutë e drejtuar nga trajnerët Luan Zmijani dhe Gjon Kola, shpartalluan blutë dinamovitë duke i shënuar plotë tetë herë në portën e tyre. Nga të tetë golat kuqeblu, katër i përkasin Nikajt dhe Papajt me nga dy gola secili, ndërkohë që autorët e tjerë të golave për Vllazninë janë Muliu, Filipi, Përloshi dhe Çomo me nga një gol. Me këtë fitore Vllaznia U-19 vazhdon të kryesojë me meritë tabelen e klasifikimit në grupin A me 13 pikë. Sipas specialistëve të futbollit, vlerat e kësaj skuadre nuk qëndrojnë vetem në kryesimin e kampionatit, por edhe në elementin cilësor që ka në gjirin e saj. Elementë këto, që sipas drejtuesve të klubit Vllaznia, janë një garanci e sigurt e perspektives për të furnizuar ekipin e parë. Po për grupin A të kategorisë U-19, për t’u theksuar është edhe fitorja e KF Shënkolli me trajner shkodranin Haris Lika, i cili mundi një rival direkt pretendent si Shkëndija e Tiranës me rezultatin 1 me 0. Goli i vetëm i kësaj ndeshje është shënuar nga Daija në minutën e 49. Me këtë fitore Shënkolli ngjitet në vendin e dytë në kuotën e 10 pikëve duke lënë Shkëndinë në vendin e tretë me 8 pikë. Ndërkohë që KF Shkodra, i cili ishte në vendin e dytë në këtë grup me 8 pikë, me humbjen e thellë në kryeqytet përballë Internacional Tirana 5 me 0 zbret në vendin e katërt. Autorë të golave për ekipin vendas Internacional Tirana janë Nerguti me dopietë 10’, 47’(p), si dhe 25’ Dogjonaj, 58’ Vogli, 72’ Gjoci.

Dy ndeshjet e tjera të këtij grupi dhanë këto rezultate:

 

Tirana-Partizani 2:0 (59’ Avdiu, 71’ Kuka(p))

Shkëndija e Durrësit-Laçi 1:3(88’ Qypi / 64’ Grimci, 83’, 89’/ Selmani(p)

Gaspër MARKU

- Advertisement -

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Të fundit

- Advertisement -