Tuesday, July 23, 2024

Euro 2020, 5 gola në superndeshjen e grupit C, Holandë-Ukrainë. Tulipanët fitojnë 3 me 2

Lexo

 

Në Amsterdam, të zotët e shtëpisë në avantazh me dy gola, më pas barazohen nga ukrainasit në katër minuta, në fund Dumfries bën diferencën

Euro 2020 fillon me një fitore për Hollandën që mundi Ukrainën e Shevchenkos 3-2 në Amsterdam. Të pesë golat erdhën në pjesën e dytë, me avantazhin e dyfishtë holandez të nënshkruar nga Ëijnaldum dhe Ëeghorst midis 52 ‘dhe 59’. Rikthimi ukrainas u zhvillua në katër minuta, midis 75 ‘dhe 79’ falë Yarmolenko dhe Yaremchuk, por në minutën e 85-të Dumfries shënoi golin e fitores, i pari në ekipin kombëtar.

Shumë emocione dhe menjëherë, po aq gola, por të gjitha në pjesën e dytë. Hollanda dhe Ukraina ndriçuan Amsterdamin në një mënyrë tjetër, por akoma të admirueshme, duke dhënë momente duartrokitjesh dhe gabimesh dorë për dorë, por përsëri duke kthyer një nga shfaqjet më të bukura të kësaj dite të Euro 2020. Ekipi i De Boer ka kapitalizuar në gjysmën e dytë sasinë e lojës e krijuar në pjesën e parë, duke rrezikuar të hedhë në erë gjithçka me katër minuta ndërprerje, por në fund ka shijuar suksesin 3-2 me një goditje me kokë nga Dumfries që shkatërroi mbrëmjen e portierit Bushchan, njeriu i ndeshjes deri në atë moment për Ukrainën.

Kjo është ndeshja e parë në historinë europiane që ka parë pesë gola të shënuar në pjesën e dytë të një ndeshje që përfundoi 0-0 në pjesën e parë.

Lojtari i fundit, para Denzel Dumfries (84:32) që shënoi një gol fitues të vonë për Hollandën në Kampionatin Europian ishte trajneri aktual Frank de Boer në 2000, kundër Republikës Çeke.

Goli i Georginio Ëijnaldum ishte i pari për Hollandën në një Kampionat Botëror / Europian që nga Kupa e Botës 2014, shënuar po nga Ëijnaldum (finalen e vendit të 3-të me Brazilin), 2528 ditë më parë.

Pasi kishte bërë 72 goditje radhazi pa gjetur rrjetën në ndeshjet europiane, Ukraina shënoi me dy goditje radhazi sonte, të ndara me 246 sekonda.

Maarten Stekelenburg (38 vjeç, 264 ditë) është lojtari më i vjetër që merr fushë për Hollandën në një ndeshje të Kampionatit Botëror / Europian, duke mundur rekordin e Edëin van der Sar në vitin 2008 (37 vjet, 236 ditë).

Hollanda ka bërë shtatë goditje pas 10 minutash, asnjë skuadër nuk ka goditur kurrë kaq shumë në 10 minutat e para të një ndeshja të Kampionatit Europian që nga viti 1980.

 

- Advertisement -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Të fundit

- Advertisement -spot_img